Kadir Gecesi’nde eller semaya açıldı

424 0

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi, Almanya’da DİTİB‘e bağlı camilerde özel programlarla idrak edildi.

Kadir Gecesi münasebetiyle gerçekleştirilen programlarda, Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Gecenin manevi ikliminden istifade etmek isteyen Müslümanlar, Köln DİTİB Merkez Camii‘nde gerçekleştirilen programa yoğun ilgi gösterdi.

Binlerce insan iftar saatine doğru Köln DİTİB Merkez Camii’nde yerini aldı. Aşırı yoğunluk nedeniyle dağıtılan yemekten almak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Ezanın okunmasıyla birlikte oruçlar açıldı.

Kadir Gecesi’nde, teravih namazlarından önce Kur’an-ı Kerim tilavet edildi, salatü selamlar getirildi. Yüzlerce cemaatin saf tuttuğu teravih namazlarının ardından, eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı çeken ve gözyaşı döken Müslümanlar için dua edildi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde cemaate hitap eden, DİTİB Genel Başkan Vekili Ahmet Dilek „Rahmet ve arınma iklimi olarak Rabbimizin insanlığa hediye ettiği, ruhun aşk ve tevekkülle, kalbin iman ve sabırla dolmasına vesile olan mübarek Ramazan-ı Şerifin sayılı günlerini tamamlamaya adım adım yaklaşmaktayız. Rabbimizden niyazımız, asırlar önce Kadir Gecesi nasıl bize Kur’an’ı getirdiyse, bu Kadir Gecesi de acılar içerisinde kıvranan İslam alemine ve bütün insanlığa Kur’an’ın merhametini, adaletini, sevgisini getirsin. Kadir Gecesi, kadrimizin yücelmesine vesile olsun. Rahmet ve bereket kapılarının sonuna kadar açıldığı, duaların ve tövbelerin kabul olduğu bu gece, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek için de vazgeçilmez bir fırsattır. Kadir Gecesi’nin feyz ve bereketinden herkesin nasiplenmesini, dua ve niyazlarımızın kabul olmasını, topyekun insanlığın ve bilhassa İslam dünyasının geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını, akan kan ve gözyaşının bir an önce durmasını, Ramazan Bayramı’na sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenabı Hakk’tan niyaz ediyorum“ sözleriyle gece ile ilgili duygularını paylaştı.

Teravih namazının ardından DİTİB Genel Başkan Vekili Ahmet Dilek, DİB Başkanlık Vaizi Nurettin Muhtar Acar, Merkez Cami din görevlileri Emre Şimşek ve Seyfettin Erkan cemaatle teker teker tebrikleşti. Köln DİTİB Merkez Camii’ndeki Kadir gecesi programı; toplu teheccüd namazının kılınmasının ardından birlikte yapılan sahur ve kılınan sabah namazıyla sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Posted by - 16. Juli 2018 0
İSKENDER GÜNGÖR Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından hain darbe girişiminin ikinci yılı nedeniyle „15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü“ anma…