‘Dortmund Uyum Ödülü’ DİTİB’e verildi

339 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Dortmund-Huckarde DİTİB Osman Gazi Camii, Dortmund Büyükşehir Belediyesi tarafından uyum ödülü aldı.

Dortmund Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl altıncı kez düzenlenen ‘Uyum Ödülü’ DİTİB Osman Gazi Camii’ne verildi. Uyum alanında yaptığı çalışmalar, dini ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri sebebiyle bu yılın ‘Uyum Ödülü’ne DİTİB Osman Gazi Camii layık görüldü.

Almanya’da ilk kez bir caminin uyum ödülüne layık görüldüğünü ifade eden DİTİB Osman Gazi Camii Başkanı Emre Güleç, “Yaptığımız çalışmaların yerini bulmasına sevindik. İslam, Cami ve Müslümanlara karşı ön yargıların aşılmasına katkı sağladığımızı düşünüyorum. Alman toplumu ve Müslüman Türk toplumu birbirlerini tanıdıkça sorunlar ve ön yargılar da ortadan kalkacak’’dedi.

Güleç, ‘Uyum Ödülü’ süreci ile ilgili şunları söyledi: “Camimiz iki ayrı dini cemaat ile birlikte ‘Weißt du wer ich bin (Kim olduğumu biliyor musun?)’ projesi kapsamında bir tiyatro gösterisi hazırladı. Tiyatro metni ve oyuncuları her cemaatin kendi üyelerinden oluşturuldu. Müslümanlarla ilgili bölümlerde bizler de ‘İslam’da kadının önemi, Peygamberimizin kadınlara verdiği değer, başörtülü bir Müslüman kadının Almanya’da karşılaştığı ayrımcılık ve dışlanmalar, İslam adına terör işleyenlerin İslamla bir alakası olamadığı, İslam barış, sevgi ve hoşgörü dinidir’ gibi konuları görsel olarak anlattık.”

Ödülün aynı zamanda camilerin içinde bulunduğu topluma hem katkı hem de uyum sağladığının güzel bir kanıtı olduğunu söyleyen Güleç, “Bu projenin gerçekleşmesinde ve birincilik ödülüne layık görülmesinde olan diğer dini cemaatlere ve ödülün kazanılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Aile Arasında

Posted by - 19. Dezember 2017 0
Aile Arasında Filmin senaristi ve oyuncularından Gülse Birsel ile başrol oyuncuları Engin Günaydın, Demet Evgar ve Erdal Özyağcılar, filmi Kşln…

Avrupalı Köprübaşılılar 9. kez buluştu

Posted by - 25. Februar 2020 0
Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Derneği’nin “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” adı altında dokuzuncusunu düzenlediği buluşmada, Hanau kentinde ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler…

Cezai yaptırımlara dikkat!

Posted by - 19. Februar 2018 0
Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ATİAD) Bilişim Günleri kapsamında Düsseldorf Inter Continental Oteli’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, 25 Mayıs 2018…