Eyüp Sultan kermesi ilgi odağı oldu

933 0

KÖLN – Kalk DİTİB Eyüp Sultan Camii’nin düzenlediği kermes ilgi odağı oldu.

Kalk DİTİB Eyüp Sultan Camii tarafından 23 Nisan Çocuk Bayramı etkinlikliği çerçevesinde düzenlediği geleneksel bahar kermesi bu yıl yine şenlik havasında geçti.

Kalk Belediyesi‘nden destek
13 Mart‘ta saldırıya uğrayan ve cami derneğine geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Köln-Kalk ilçe belediye başkanı Marco Pagano, semtin en kalabalık alışveriş merkezi Arcaden yanındaki park alanını derneğin etkinliğine tahsis etti.

Kalk-Arcaden parkta düzenlenen kermese, Türkiye Cumhuriyetinin Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özkan, DİTİB Özel Kalem Müdürü Alaattin Salçık, Rehberlik ve Denetim Hizmetleri Müdürü Abdullah Uzunalioğlu, Köln Merkez Camii Din Görevlisi Seyfettin Erkan’ın yanı sıra çevre dernek dirnek yöneticileri ile din görevlileri katıldı.

Kalk DİTİB Eyüp Sultan Camii Gençlik Kolları başkan yardımcısı Alpaslan Korkmaz’ın sunumu ile gerçekleşen kermesin açılışı din görevlisi Burhan Şen ve dernek başkanı Hüseyin Özdemir selamlama konuşmalarıyla başladı. Şen ve Özdemir, „Düzenlemiş olduğumuz kermesimiz, birlik ve beraberlik kardeşlik içinde iki gün boyunca çok güzel geçtiğine inanmaktayız. Desteklerinden Kalk Belediye başkanımıza ve diğer yetkililerimize şükranlarımı sunuyorum. Davetimize icabet eden Başkonsolosumuza, çevreden teşrif eden bütün kardeşlerimize, Alman dostlarımıza en içten duygularımla teşekkür ederim” dedi.

Kalk Belediyesi’ne desteklerinden ötürük teşekkür eden Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes da şöyle konuştu: „Bu güzel günde sizlerle birlikte olmaktan ve sizlerin arasında olmaktan mutluyum. Dernek yönetimine, kadın ve gençlik kollarına teşekkür ediyorum. Bu etkinlik birliktelik için önemli buluyorum. Kalk Belediyesi’nin yeri tahsis etmesi, etkinlik için ince ayrıntısına kadar herşeyin düşünülüp yapılması, sizlerin buraya teşrifleriniz bunlar etkinliği daha da anlamlaştırmış. Bu vesileyle Alman doslarımızla kültürümüzü, değerlerimizi ve komşuluk ilişkilerimizi en güzel şekilde temsil etme imkanına sahip oluyoruz. Biz sizin için buradayız. Sizde bunu her zaman bilmenizi, kapımızın her zaman açık olduğunu ve yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum.“

Kermeste kurulan standlarda çeşitli yörelerin yemekleri gelen misafirlerin beğenisini kazandı. Başkonsolos Erciyes, standları gezerek kadın kollarına teşekkür etti.

Kalk DİTİB Eyüp Sultan Camii, 23 Nisan etkinliği çerçevesinde düzenlenen kermeste hazırlanan kuru kekler, pasta çeşitleri, dolma, lahmacun ve böreklerin yanı sıra sac üzerinde yapılan gözlemeler ve ızgara köfteler tatmak isteyen katılımcılar standlarının önünde uzun kuyruk oluşturdu.

Çocuklar için daha fazla ve geniş oyun alanlarının olduğu kermese 7’den 70’e ilgi gösteren katılımcılar gönüllerince vakit geçirdi. Dolu dolu iki gün düzenlenecek kermeste çocuklar ilahi grubu, Türk halk ve sanat müziği konserleri, palyaçolar, yarışmalar gibi bir dizi etkinlikler düzenlenecek.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Almanyada 20 milyon göçmen

Posted by - 1. August 2017 0
2016 yılında Almanya’daki göçmen kökenlilerin sayısı 18 milyonu aşarak yeni bir rekora ulaştı. Alman Federal İstatistik Dairesi yaptığı açıklamada göçmen…

Top Model of the World

Posted by - 26. Juli 2017 0
Mısır’ın El Gouna Kentinde bu yıl 24. düzenlenen Top Model of the World yarışmasına bir birinden güzel mankenler katıldı. 49…

Türkiye’ye Berlin’den olumsuz yanıt

Posted by - 3. Februar 2017 0
Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Alman topraklarının Türkiye’nin iç tartışmaları için kullandırılmayacağı mesajını verdi. Almanya’ya iltica talebinde bulunan Türk…