DİTİB gönüllüleri Afrika’da Kur’an-ı Kerim ve Ramazan yardım paketi dağıttı

381 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Essen Eyalet Bölge Birliği ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) iş birliğiyle “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyası kapsamında alınan Kur’an-ı Kerimler, Moritanya’da zor şartlarda eğitim gören çocuklara dağıtılmaya başlandı.

Essen Dini Danışma Kurulu Başkanı Hakkı Gür, Essen Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, NRW Eyalet Birliği Müdüresi Hülya Ceylan ile bölge birliğine bağlı dernek başkanları, gençlik ve kadın kollarından oluşan 16 kişilik gönüllü DİTİB heyeti, Ramazan yardım paketi ve Kur’an-ı Kerim dağıtmak üzere Moritanya’ya gitti.

Ramazan faaliyetleri kapsamında Moritanya’da bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) heyeti, başkent Nuakşot’a 400 kilometre uzaklıkta Brakna bölgesinde eğitim gören Kur’an Kursu öğrencilerini ziyaret etti.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın”Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında Essen Eyalet Bölge Birliği’ne bağlı cami derneklerinden toplanan bağışlarla alınan 10 bin Kur’an-ı Kerim’den 1000 adeti ilk etapta Kur’an Kursu’nda eğitim gören öğrencilere dağıtıldı.

“Luh”adı verilen tahta levhalarda hafızlıklarını ve öğrenimlerini sürdüren öğrenciler, özel hat ve mealli hediye Kur’an-ı Kerimleri alırken heyecanları ve sevinçleri yüzlerinden okunuyordu.

Kampanyaya destek veren cami derneklerine ve cemaate teşekkür eden Essen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Hakkı Gür, duygularını şöyle dile getirdi: “Buradaki kardeşlerimizin tahtalar üzerinde Kur’an öğrenmek için çaba sarfettiklerini gördük. Kur’an-ı Kerim dağıtırken de onların mutluluklarına şahit olduk. Almanya’daki kardeşlerimizin emanetlerini buradaki kardeşlerimizle paylaştık. Kampanya kapsamında 10 bin Kur’an-ı Kerim’den ilk etapta 1000 adet dağıttık. Ramazan ayı boyunca dağıtımlarımıza devam edeceğiz. Allah iyiliğe katkı sunanlardan razı olsun. Dünyanın en güzel hediyesi, Kur’an-ı Kerim’dir. Allah bizi onun yolundan ayırmasın.”

Ramazan yardım faaliyetleri kapsamında 2 bin aileye yardım paketi dağıtıldığını söyleyen Essen DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, “Pandemi dolayısıyla daha önce gelmek istiyorduk, ancak bugüne nasip oldu. Bu bölgede daha önce su kuyusu açmıştık, bölgenin durumunu iyi biliyorduk. Söz konusu yardımların içerisinde pirinç, makarna, şeker, yağ, tuz ve undan oluşan 30 kiloluk yarıdm paketi 2 bin aileye dağıtıldı. Yine Almanya’dan yanımızda getirdiğimiz kalem ve defterden oluşan kırtasiye malzemeleri, bayramlık kıyafetleri, şeker ve oyuncaklarla çocukları sevindirmek, onların tertemiz kalplerine dokunmak istedik. Öncelikle bu kampanyalara katkı sunan kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Ercüment Aydın

Related Post

Robotlar insan’dan öğreniyor

Posted by - 19. Dezember 2016 0
İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde geliştirilen ve 50 kuşak boyunca izlenen „Küme Robotlarının“ insan davranışlarını „öğrendikleri“ açıklandı. Öğrendikleri Davranışlar: „Ölümden“ (bataryaları…