Köln belediye başkanı Hupke, iklim deyişikliğine dikkat çekti

194 0

Deutz Kültür Derneği iftarına katılan Köln Belediye Başkanı Hupke “İklim Değişikliğine” dikkat çekti.
“Tek bir dünyamız var”
Almanya’nın Köln kenti Deutz semtinde bulunan İslam Kültür Merkezi iftarına katılan Köln merkez ilçe belediye başkanı Andreas Hupke, küresel ısınmaya dikkatleri çekti.

Deutz Kültür Derneği’nin yerel kurum temsilcilerine verdiği iftar yemeğine siyasiler yoğun ilgi gösterdi.
İftar davetine; Köln merkez ilçe belediye başkanı Andreas Hupke (SPD), eyalet parlemento adayı Florian Schuster (SPD), Köln belediye meclis üyesi Werner Marx(CDU), Yeşiller Köln sözcüsü Stefan Fischer, IGMG Köln bölge başkanı Ali Bozkurt, Brücke sosyal yardımlaşma derneği başkanı Frank Schallenber, Caritas uluslararası yardımlaşma derneğinden Gerd Schnitzler, ilçe siyasi parti temsilcileri, Belediye entegrasyon sorumluları katıldı.
İftar öncesi cami imam hatibi Ramazan Kara, “Ey İnsanlar biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık, sizi birbirinizle tanışırsınız diye topluluklar kabileler haline getirdik” ayeti kerimesini Türkçe mealiyle okudu.

İftar sonrası davetlilere kısa bir selamlama konuşması yapan Köln merkez ilçe belediye başkanı Andreas Hupke, “İki yıl sonra böyle bir davete tekrar katılabilmek hem çok duygusal hemde entegrasyona katkıdır” dedi.
Çocuklara bu güzel dünyayı miras bırakılması için mücadele verilmesi gerektiğini söyleyen Hupke, “Protestan olarak inançlı bir ailede yetiştirilmiş vaftiz edilmiş biriyim. Hepimiz Tanrının evlatları olarak bu dünya için daha fazla çalışmamız lazım. Burada tüm din adamlarına, papazından imamına kadar büyük görevler düşüyor. Sadece bir tek dünyamız var. Bu dünyamızın geleceği için tüm dini sorumluların bir şeyler söylemesi gerekiyor. Burada bu iftar sofrasında bulunan çocuklar, gençler iklim değişikliğini mevsimlerin farklılaşmasını, küresel ısınmayı anlatmaları gerekecek, çünkü bizler yaşımızı aldık, bu çocuklar sıkıntıyı çekecekler, onlar geleceği yaşayacaklar. Hepimizin tüm din adamlarının insanları cemaatlarını uyarması gerekir. Tek bir dünya var ve bizleri bu dünya doyuruyor. Ve çocuklara bu güzel dünyayı miras bırakmamız için mücadele vermemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Ramazan ayının yardımlaşma ve insani duyguların güçlendiği bir ay olduğunu belirten Köln Konsolosu Özkan Özcan da, “Oruç ayı Ramazan, bizim için çok özel ve önemlidir. Çünkü dini açıdan kutsal bir aydır ve bizlere insani değer ve duyguları hatırlatır. Ramazan ayı “iyi insan olma“ hedefini daha da büyük bir şevkle gerçekleştirmeye çalıştığımız, aynı zamanda dostluğu, yardım etme isteğini, misafirperverliği, komşuluk ilişkilerini ve nihayetinde paylaşımı çok daha fazlasını hissettiğimiz ve yaşadığımız aydır. Herkesin arzusu barış içinde bir dünyada yaşamak istiyorsak, bizi bölmek isteyen ve toplumun huzurunu bozanlara karşı hep birlikte sesimizi yükseltip, dostluğumuzu, cömertliğimizi, yardımseverliğimizi, misafirperverliğimizi ve iyi komşuluk ilişkilerimizi gösterdiğimiz ölçüde Ramazan’ın anlam kazanacağına inanıyorum. Ramazan ayının insanlığa barış ve hoşgörü getirmesini diliyorum” dedi.

Köln belediyesi uyum meclis temsilcisi ve Deutz cemiyet idarecisi Ali Esen davete katılan tüm misafirlere isimleriyle hitab ederek teşekkür etti. Davette misafirlere Türk mutfağının leziz yemekleri ile baklava ikram edildi.
Gece geç saatlere kadar davetliler çay ve kahve eşliğinde ikili sohbet yapma fırsatı buldu.

Related Post