Dünya Down Sendromu Günü Farkındalık Etkinliği

275 0

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü nedeniyle Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Federal Kadın Birliği tarafından camilerde etkinlikler düzenlendi.

DİTİB Federal Kadın Birliği’nin, Down sendromlu gibi özel çocukları topluma kazandırmanın önemine dikkat çekmek amacıyla Almanya geneli camilerde „Engelsiz Cami – Camimizde Ben De Yarım“ teması ile bir dizi etkinlikler düzenlendi.

„Engelsiz Cami – Camimizde Ben De Yarım“ temalı  farkındalık etkinliğinin ilki Köln DİTİB Merkez Camii’nde düzenlendi.

Programda konuşan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, down sendromlu çocukların özel olduğunu belirterek, “Bu yavrular bize Cenab-ı Allah’ın bir emanetidir. Allah bu çocukları özel yaratmış, dolayısıyla bu yavrularımızın aileleri de özeldir. Cennet garantisi olan tek varlık, bu yavrularımızdır. Allah o ailelere görev ve sabır vermiştir. Bu çocuklarımız unuttuğumuz sevgiyi, iyiliği, güzelliği, merhameti, insanlığı bize anlatıyorlar. Daha güzel programlarda bir araya gelmeyi umut ediyorum“ diye konuştu.

DİTİB Federal Kadın Çalışmaları Koordinatorü Nurten Afat, 21 Mart Down Sendromu Günü nedeniyle bir dizi etkinlikler düzenlediklerini belirtti. Afat, Almanya geneli eş zamanlı olarak düzenlenen etkinliklerde temel hedefleri şöyle sıraladı: “Özel çocukların camileri tanımalarını ve camilerde yapılan etkinlik ve eğitimlerden yararlanmalarını sağlamak, hayatlarını paylaşabilecekleri arkadaş ortamları oluşturmak, veliler arasında iletişimi, kaynaşmayı ve dayanışmayı geliştirmek, toplumda ve çevremizde bu konuda duyarlılığı artırmak ve onların yanında ve farkında olunmak hedefleniyor.”

Etkinlik kapsamında velilerle birlikte camiyi ziyaret eden çocuklar, çeşitli oyunlar oynayarak hep birlikte eğlendi. Türkmen, etkinlik sonunda çocuklara güne özel hazırlanan hediyeler verdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Hessen Eyaleti’nde Mevlid-i Nebi coşkusu

Posted by - 24. November 2019 0
HHessen DİTİB Eyalet Birliği 1. bölge cemiyetlerinin ev sahipliğinde Mevlid-i Nebi programı düzenlendi. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) Bağlı…