DİTİB camilerinde birinci nesile özel “Ahde Vefa”

110 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camiler kuruluş yıl dönümü münasebetiyle “Ahde Vefa” programı düzenledi.

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Leverkusen şehrinde DİTİB Mimar Sinan, Bavyera Eyaleti Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan ve Röthenbach DİTİB İmam-ı Azam, Rheinland-Pfalz Eyaleti Germersheim DİTİB Mareşal Fevzi Çakmak ve Neustadt An Der Weinstrasse DİTİB Fatih ile Aşağı Saksonya Eyaleti Garbsen şehrinde DİTİB Kocatepe camilerinde „Ahde Vefa“ adı altında düzenlenen programlar, cami cemaati, çevre camilerin dernek yöneticileri ile din görevlilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan “Ahde Vefa” programlarında kuruluş yıldönümünde camilerin imar ve inşasında emeği geçen birinci nesil büyüklere teşekkür edildi. Vefat eden büyükler de rahmetle anıldı ve hatim duası okundu.

Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan Camii’de „Ahde Vefa“ programına katılan Nürnberg DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fuat Gökçebay, Avrupa’daki camilerin önemine vurgu yaptı. Gökçebay, “Avrupa’daki camilerin Müslümanlara, Peygamber Efendimiz zamanında yapılan Mescid-i Nebevi gibi hizmet ediyor” dedi.

İslam Dini’nin ahde vefaya çok büyük önem verdiğini söyleyen Gökçebay, “Camilerin kurulmasına vesile olan ilk nesilin çektiği sıkıntılar bir kitap haline getirilerek genç nesle aktarılmalıdır. Ayrıca ahde vefa programlarının gelenek haline gelmesini de önemsiyorum. Bu vesile ile camilerimizin yapımında emeği geçen ebediyete göç etmiş büyüklerimizi rahmetle anıyorum, hayatta olanlara sağlıklı ve bereketli ömürler diliyorum” diye konuştu.

Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan Camii dernek başkanı Hasan Aslan da, “Camimizi imar ve inşa eden geçmişlerimizi unutmamalıyız. Onların gayretlerini genç nesle anlatmak için çaba sarf ediyoruz. Bu manada ahde vefa programlarını gelecekte de devam ettireceğiz” diye konuştu.

Leverkusen DİTİB Mimar Sinan Camii dernek başkanı Abdullah Ateş’te, camilerin hayat bulmasında emeği geçen büyüklere ‘Emanetiniz Emanetimizdir’ sloganıyla kuşaktan kuşağa bu değerli hayır yarışını sürdüreceklerini ve her daim onların tecrübelerinden faydalanacaklarını dile getirdi.

Programda bölge din görevlileri Kuran ziyafeti verdi. Cami öğrencilerinin hoş sadâlarıyla seslendirdiği ilahiler, kasideler ve şiir dinletisi de programa renk kattı. Camilerin yapımında emeği geçen birinci nesil büyüklerin fotoğraflarıyla derlenen “Geçmişten Bugüne“ sinevizyon gösterimi ve camileriyle ilgili anıları hem kendilerini hem de programa katılanları duygulandırdı.

„Ahde Vefa“ programları plaket takdiminin ardından yapılan dua ve aile fotoğrafının alınmasıyla sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post