Avrupalı Kayserililer mantı yaparak depremzedelere destek oldu

105 0

Avrupalı Kayserililer Birliği, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliğiyle depremzede ailelere destek sağlamak amacıyla etkinlik düzenledi.

Avrupalı Kayserililer Birliği, Köln DİTİB Merkez Camii’nde depremzedeler yararına hazırladıkları mantıyı, Cuma namazından çıkan cemaatin satışına sundu.

Depremzedeler yararına düzenlenen etkinlikte DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Avrupalı Kayserililer Birliği Genel Başkanı Muzaffer Polat ve DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral tencerenin başına geçerek mantı dağıttı.

Etkinlikle ilgili açıklama yapan Avrupalı Kayserililer Birliği Genel Başkanı Muzaffer Polat, Türkiye’de yaşanan deprem felaketine sessiz kalamayacaklarını söyledi. Polat, “Bugün yardımlaşarak zorlukları aşma günüdür. Depremzede kardeşlerimize nasıl faydamız olur, yaralarını nasıl sarabiliriz diye DİTİB ile görüşme yaptık. İlimize özgü olan mantı yapmak fikri ile yola çıktık. Kayseri Mantısı’nın satışından elde edilen gelirler depremzede kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere DİTİB’in açmış olduğu ‘Türkiye Depremi Yardım Kampanyası’na bağışlanacak. Yoğun bir ilgi oldu. Hem ikram ettik, hem de gönüllere dokunan bir iyilik hareketinde bulunduk” diye konuştu.

Depremin ardından yaraların sarılması için teşkilat olarak Almanya genelinde nakdi yardım kampanyası başlattıklarını söyleyen DİTİB Dini Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, hayırseverlerin büyük teveccühleriyle şu anda yardım kampanyamız 25 milyon Euro’un üzerinde nakdi yardım miktarına ulaştı. Nakdi yardım kampanyamız devam ediyor. Yaraları bir nebze olsun sarabilmek için nakdi yardımın yanında şimdi de evleri yıkılan veya ağır hasarlı olması nedeniyle evlerine giremeyen ailelerin ve soğuk kış şartlarında özellikle çocukların konaklayabilmesi için konteyner konuttan oluşan yerleşim merkezi kurmak için kampanya başlattık. Bugün de Avrupalı Kayserililer Birliği, depremzede kardeşlerimiz için mantı etkinliği düzenlediler. Bu manada deprem yardım kampanyasına katkı sunan hayırseverlere teşekkür ediyorum. Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Yüce Rabbimizden gani gani rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

Deprezedeler yararına düzenlenen mantı satışından toplanan 3 bin Euro nakdi yardım depremzedelere gönderildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post