DİTİB kadın kolları hizmetiçi eğitim seminerinde bir araya geldi

433 0

DİTİB Federal Kadınlar Kolu ile Kuzey Ren Vestfayla Eyaleti Münster DİTİB Bölge Kadınlar Kolu’nun organizesinde derneklerin kadın temsilcileri düzenlenen hizmetiçi eğitim seminerinde bir araya geldi.

Bilgi alışverişi, fikirleri geliştirme, projelendirme ve planlamaya yönelik çalışmaların gözden geçirildiği seminere 26 dernekten 65 kadın yönetici katıldı.

Langenfeld şehrinde iki gün boyunca süren seminerin açılışı Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. DİTİB Münster Bölge Kadınlar Kolu Başkanı Nurcan Kayapınar ve Eyalet Bölge Birliği Başkan Yardımcısı Can Kara’nın açılış konuşmalarında cami derneklerimizde fahri olarak görev üstlenen kadınların yapmış oldukları çalışmaların önemine değinildi.

DİTİB Federal Kadınlar Kolu Başkanı Neşe Bıçakcı, ‘Eğitimli kadın toplumun ışığıdır‘ konulu bir sunum yaptı. Bıçakcı, “DİTİB kadın teşkilatlanması ve yapısı, kadın çalışmaları, projeler, sosyal medya, kadın çalışmalarda hedefler ve beklentiler, Almanya’da Müslüman Kadınlar” konularında bilgi paylaşımında bulundu.

DİTİB’in kuruluşundan bugüne gönüllü hizmet edenlere vefa borçlarının olduğuna vurgu yapan Genel Başkan Vekili Ahmet Dilek, 1984 yılında Almanya’nın dört bir yanında fedakar amcalarımızın, babalarımızın, dedelerimizin ve teyzelerimizin mübarek destekleriyle can bulmuş, 10 yıla yakın önce de kadın kollarının kurulması suretiyle de teşkilatlarımız ikinci bir kuruluş hikayesini yazmış oldu. Biz onlara çok şey borçluyuz, minnettarız. Allah kendilerinden razı olsun” dedi.

Derneklerin gelişmesinde kadının önemine değinen Dilek, kadın kollarının gönüllü kahramanlar olduğunu ve cemiyetlere her anlamda katkı sunduğunu söyledi.

Münster Dini Danışma Kurulu Başkanı Yunus Yüksel’ de kadınların yardımlarıyla Tanzanya’da yapılan yetimhane hakkında bilgi verdi. Kadınların yardımları ile şekillenen yetimhane için kendilerine teşekkür etti.

Münster – Espelkamp DİTİB Ulu Camii bayan din görevlisi Tuğba Coşkun, “İnsan İlişkilerinde İslami hassasiyetler” ve Federal Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Nurten Afat ise, “DİTİB kadın çalışmalarında yöntemler, imkanlar ve beklentiler, Eyalet Birlikleri ile kadın kolları arasında iletişim ve ortak çalışmalar” konularında bir sunum yaptı. İki gün süren seminer sonunda ortak çalışma grupları oluşturuldu.

Ercüment Aydın / Langenfeld

Related Post

Çocuklar hayvanları neden çok seviyor?

Posted by - 10. Februar 2017 0
İngilterede Cambridge Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda küçük çocuklarının hayvanlarla, özelliklede köpeklerle neden daha iyi anlaştığının sebebini açıkladı. Yapılan araştırma ve…