BELGESELLEŞTİRİLEN İŞCİ GÖÇÜ BEYAZ PERDEDE

709 0

Ünlü belgeselci Nebil Özgentürk imzasıyla çekilen 57 yıllık Almanya göçü, 4000 kişilik salonda yapılacak galayla tanıtılıcak. Anadolu’dan Almanya’ya göç edenlerin hasret, dram ve renkli yaşamlarından oluşan hayat hikayelerini konu alan „Almanya’ya Göçün Hatıra Defteri – Bizim Hikayemiz“ isimli belgesel, Almanya’nın Köln kentinde medya mensuplarına tanıtıldı.
20 Ocakda Wuppertalda yapılacak gösterime TC Düseldorf Başkonsolosu, NRW eyalet ve Berlin Federal parlementolarından milletvekilleri, Türkiyeden CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanatcılar ve bazı milletvekilleri, Wupertal Belediye Başkanı, stk temsilcilerinden oluşan geniş bir misafir kadrosuyla belgesel tanıtılacak. Belgeselin tek sponsoru iş adamı Günay Çapan
bu projeyi bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğünü belirterek, projeye siyaset katmamak için hiç kimseden destek almadıklarını, Türkçe çekilen ve Almanca altyazılı olan bu belgesel serisinin Alman televizyonlarında da yayınlanmasını için görüşmeler yaptıklarını belirtti.
Çapan “Burada barış içinde yaşayan örnek gösterilebilecek yurttaşlarımız var, bunlar ilk gelenler bizim sembolümüz oldular “ diyen müteşebbüs iş adamımız Çapanın, belgeselin 7 dakikalık bölümünü gazetecilerle izlerken oldukca duygulandığı gözlendi.

Belgesel yapımcısı ünlü yönetmen Nebil Özgentürk “birbuçuk iki yıldır gelmeler gitmeler çok yoğun tempoda koşuşturduk. Yaklaşık altı yüze yakın yapım içerisinde, beni en çok yoran, dediğim gibi insanlık hikayesi benide çok mutlu etti. İkinci Dünya Savaşı ndan sonra yenilgiye uğramış Almanya’nın yeniden yapılanmasında kalkınmasında, imar edilmesinde ve belki yeniden dünya sanayi devi olmasında gerçekten emeği olan o ilk adamlara o ilk kadınlarımıza bir şükran borcumuz var. Bu belgeselin niyeti de aslında budur, yani altmışlı 70 li yıllarda buraya gelen dedelerimize bir şükran borcumuz var diye düşünüyorum” diyerek duygularını paylaştı.
Türkiye’den çok sayıda ünlü sanatçının da katılıp şarkı, şiir ve konuşmalarla katkı sunacağı gecede ayrıca, „Nazım Hikmet Türk Alman Dostluk Ödülleri“ sahiplerini bulacak.

Related Post