DİTİB, Zimbabve’ye yetimhane ve külliye inşa ediyor

350 0

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı (DİTİB) dernekleri Tanzanya’nın ardından Zimbabve’ye 100 kişilik yetimhane ve külliye inşa ediyor.

DİTİB Essen, Münih, Hannover bölgeleri din gönüllüleri ve dernek yöneticilerinin gayreti, zengin gönüllü hamiyetperver dernek üyelerinin katkılarıyla Zimbabve’de inşa edilecek olan ‘Yetimhane, Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesisler’den müteşekkil külliyenin yapımı start aldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Kardeş Ülke Projesi” kapsamında Zimbabve’nin başkenti Harare’ye 100 kilometre mesafede Lions Den (Aslan Evi) bölgesinde inşa edilecek 50 erkek ve 50 kız olmak üzere toplam 100 kişilik yetimhane ve külliye projesi başlatıldı. Yetimhane ve külliyeyi keşif ve alt yapı çalışmalarını koordine etmek üzere, Diyanet İşleri Başkanlığı adına Yurtdışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı  Suat Okuyan, Hannover Dini Danışma Kurulu Başkanı Yusuf Ay, DİTİB derneklerini temsilen eyalet birliği yönetim kurulu üyesi Sami Sipahi Lions Den’e gitti.

DİTİB tarafından inşa edilecek yetimhane, 10 bin metrekarelik arsa üzerine kurulacak. 3 bin 200 metrekarelik kullanım alanına sahip olacak külliye içerisinde kız ve erkek öğrencilere ayrı ayrı mescit, yatakhane, misafirhane, derslik, revir, konferans salonu, idare ve öğretmen odası, kütüphane, oyun ve sosyal etkinlik salonu, mutfak ve çamaşırhane bulunacak.

Projenin hayata geçirilmesi için başkent Harare’ye 140 kilometre mesafede Lions Den bölgesinde 10 bin metrekarelik bir arsa aldıklarını dile getiren Diyanet İşleri Başkanlığı adına Yurtdışı Eğitim ve Rehberlik Daire Başkanı  Suat Okuyan ve Hannover Dini Danışma Kurulu Başkanı Yusuf Ay şöyle konuştu: “Zimbabve‘nin geleneksel mimarisine uygun külliye ve yetimhane inşa edeceğiz. İnşa edilen mabedte yetim öğrenciler daha rahat bir ortamda hayatlarını sürdürecekler ve sağlıklı bir barınma ortamına kavuşacaklar. Yetim çocuklarımız inşallah böyle güzel bir ortamda hayatlarını idame ettirecekler. DİTİB olarak, Diyanet Vakfı olarak yetimhaneler inşa etmeye, hayırseverlerin iyiliklerini yetimlere ulaştırmaya devam edeceğiz. Hayırseverlerin yardımlarıyla yetimlere yuva olacak bir yetimhanenin şimdiden temelini atacak ve akabinde açılışını gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Ziyaret vesilesiyle Lions Den’de eğitim gören çocuklara kırtasiye malzemesi, oyuncak gibi çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post