DİTİB, İzmir’de depremzede ailelere dairelerini tahsis ediyor

301 0

Türkmen: “İzmir’de meydana gelen deprem felaketinden dolayı gurbet vatandaki kardeşlerimiz anavatandaki kardeşlerimize el uzatmayı arzu ettiler.”

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İzmir’de meydana gelen depremin ardından depremzede ailelerin yaralarını sarmak ve destek olmak amacıyla yardım kampanyası başlatmıştı.

Kampanya kapsamında toplanan yardımlarla depremin yaşandığı İzmir-Karabağlar ilçesinde 13 daire satın alınarak, tam donanımlı bir şekilde depremzede ailelere tahsis edildi.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral ve Baden-Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı İsmet Harbi, depremzede ailelere dairelerini teslim etmek üzere İzmir’e gitti.

DİTİB, 13 daireyi depremzede ailelere tahsis etti

Depremzede ailelerle bir araya gelen DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, ilk dairenin anahtarlarını 2 çocuklu, 4 torunlu Zeynep ve Halis Demir ailesine teslim etti.

Anahtar teslim töreninde konuşan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, İzmir’de yaşanan deprem felaketinden dolayı gurbet vatandaki kardeşlerimizin anavatandaki kardeşlerimize el uzatmayı arzu ettiklerini belirterek, “İzmir depreminin hemen sonrasında DİTİB teşkilatı olarak bir yardım kampanyası başlattık” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle 13 katlı binayı satın alarak, depremde evlerini kaybetmiş ve halen çadır ve konteyner kentlerde kalan kardeşlerimize oturmaları için tahsis ettiklerini ifade eden Türkmen, “Hamiyetperver bağışçılarımıza, DİTİB derneklerimize, din görevlilerimize, cemaatimize teşekkür ediyor, hayırlarının kabulünü Cenab-ı Hakk’tan niyaz ediyoruz. DİTİB ailesi adına büyük bir iftihar ve gururla bu kardeşlerimize evlerini teslim ettik. İzmir’de yardım faaliyetlerini organize eden Diyanet Vakfı’na ve İzmir şubesine de teşekkür ediyorum. Bizler uluslararası iyilik hareketi olarak, dünyanın dört bir tarafına iyilik götüren, huzur götüren, barış götüren, kardeşlik götüren bir kuruluşuz. Böyle güzel bir hizmeti bizlere nasip ettiği için Rabbimize hamd ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık da bağışta bulunan tüm hayırseverlere teşekkür ederek, “Bu zor günde İzmir’de ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olan DİTİB teşkilatına ve hayırseverlere teşekkür ediyorum. Depremzedelere kalıcı bir mekan oluşturduk. Kardeşlerimiz geldiğinde, evlerin tam donanımlı olarak yaşayabilecekleri şekilde hazırlanmasını istedik ve içlerini donattık. Yurt dışındaki kardeşlerimizle yurt içindeki kardeşlerimiz bütünleştiler. Acılarınızı hafifletme anlamında ‘yanınızdayız’ diyebilmek için buradayız. Rabbimiz güle güle oturmayı nasip eylesin. Allah hayırseverlerimizden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

DİTİB’in tahsis ettiği evine yerleşen Zeynep ve Halis Demir çifti, depremde oturdukları binanın ağır hasar gördüğünü ve kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Deprem sonrası bir ay çadırda kaldıklarını, ardından 30 metre kare konteyner eve taşındıklarını ifade eden Zeynep Demir, “Allah yardımda bulunan herkesten razı olsun. Allah bütün dünyaya birlik, düzenlik versin, herkesi korusun. Hepinize dua ediyorum. Yüce Mevla bizlere, sizlere yaşama sevinci versin; güç kuvvet versin; ayağınıza taş değdirtmesin. Birlik ve beraberlik olduğu sürece üzüntüler azalır, sevinç çoğalır. Bizler de DİTİB’e teşekkkür ediyoruz. Bizleri çok mutlu ettiniz. Rabbim de sizleri mutlu eylesin” dedi.

Ercüment Aydın

Related Post