DİTİB cami derneklerinden sel mağdurlarına yardım eli

319 0

Almanya’nın Hessen eyaletinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı 8 cami derneği, Büdingen’deki sel mağdurlarına yardım eli uzattı.

Altenstadt, Büdingen, Erlensee, Fulda, Gelnhausen, Hanau, Schlüchtern ve Wächtersbach DİTİB cami dernekleri, Büdingen’deki sel mağdurlarına 8 bin Euro bağışta bulundu.

Yoğun yağışların beraberinde sel ve su baskınının hayatı olumsuz etkilediği Büdingen’de ihtiyaçları karşılamak ve yaraları bir nebze olsun sarmak maksadıyla DİTİB cami dernekleri yardım seferberliği başlattı.

Erlensee DİTİB Fatih Camii başlattığı yardım kampanyası sonunda toplanan bağış Büdingen’e iletilmek üzere dernek başkanı Reşit Kaya, yönetim kurulu üyesi Emad Nayleh ve din görevlisi İbrahim Öz tarafından Erlensee Belediye Başkanı Stefan Erb’e teslim edildi.

Erlensee DİTİB Fatih Camii’nde yardım çekini teslim alan Belediye Başkanı Erb, camiyi ziyaret ederek cami ve toplumsal çalışmalar hakkında daha fazla bilgi edindiğini söyledi. Erb, “Camide tüm milletlerden insanların bir araya gelmesi memnuniyet verici. Büdingen’e destek olmak için düzenlenen bağış kampanyası buraya olan sosyal bağlılığı gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu ve teşekkür etti.

Büdingen DİTİB Camii’nin başlattığı kampanyanın ardından toplanan yardım, dernek başkanı Orhan Bilal Ayyıldız, din görevlisi İlhami Erel ve dernek yöneticileri tarafından şehrin belediye başkanı Erich Spamer’e teslim edildi.

Başkan Spamer, yapılan bağışlardan ötürü Büdingen DİTİB Camii’ne ve katkı sağlayan derneklere teşekkür etti.

Dernek başkanı Ayyıldız “Tarihi şehir Büdingen’de ve diğer bölgelerde yüzlerce vatandaşı vuran sel felaketi, büyük bir hasar meydana getirdi. Birçok aile evlerini terk etmek durumunda kaldı. Bizler de onlara yardım etmek ve zorlukları hafifletmek için, DİTİB camileri olarak toplumsal bir sorumluluk duygusuyla selden etkilenenlere yardımcı olmaya çalıştık” diye konuştu.

Büdingen’deki sel felaketi sonrası yaraları bir nebze olsun sarmak için DİTİB derneklerinin harekete geçtiklerini belirten Hessen Eyalet Birliği Başkanı Salih Özkan, “Bu şehrin ve bu toplumun sakinleri olarak bizlerin de komşularımıza yardımcı olmamız, hem inancımızın hem de insanlığımızın bir gereğidir” dedi. Özkan, “Sel, zor zamanlarda bir araya geldiğimizi gösteren bir dayanışma dalgasını tetikledi. DİTİB adına yardımların ulaştırılmasında derneklerimize ve kampanyamıza destek veren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ercüment Aydın

Related Post

Yönetmen Ferhadi’den Trump protestosu

Posted by - 31. Januar 2017 0
İranlı senarist ve yönetmen Ashgar Ferhadi, ABD’nin 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına uyguladığı vize yasağına tepki göstererek, Oscar törenine katılmama kararı…