Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, Berât Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı.
Türkmen Berât Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Bu geceler, kulluk bilinciyle kendimizle hesaplaştığımız, hayatımıza Yüce Rabbimizin rızası doğrultusunda yön vermeye karar verebileceğimiz fırsat geceleridir” dedi.
Türkmen, şöyle devam etti:
“Yarın akşam (27 Mart 2021), Ramazan ayının müjdecisi olan Berât Kandili’ni idrak edeceğiz. Berât Kandili, Müslümanların, Yüce Allah’a sığınarak günahlardan arınma, ilahi lütuf ve bereketlere erişebilme fırsatını yakalayabilecekleri önemli gecelerden biridir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak anlamına gelen berât, günahlardan arınmayı ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmayı ifade etmektedir. Bu tür gün ve geceler, dinî ve toplumsal hayatımızda ilahi af, mağfiret ve rahmet temennilerinin yoğun bir şekilde yaşanması gereken anlardır.
Yüce Rabbimiz, bu gecede kendisine samimiyetle yönelen kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifa kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sınırsız ikramlarına davet etmektedir. Bu konuda Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde şöyle buyurmaktadır; “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tevbe eden, tevbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim! Yok mu başka isteği olan ona istediğini ihsan edeyim!’”
Berât Gecesi’ni idrak eden herkes, Yüce Allah’ın; “…Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir” müjdesine kulak vererek özüne dönmeli, günah ve kusurlarından dolayı tevbe etmeli, bundan sonraki hayatını daha da güzelleştirme kararını vermelidir.
Öyleyse bu gece vesilesiyle günahlarla kirlenen gönül dünyamızı temizleme gayretinde olalım. Unutmayalım ki tevbe, gönlü arındırmanın en güzel yoludur. İşte bu sebeple Berât gecemizi ibadetin özü olan dualarla, namazlarla değerlendirmeli ve günahlardan arınmak için Yüce Mevlâ’ya yalvarıp yakarmalı, tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız.
Bu gece vesilesiyle çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım, ana-baba ve akrabalarımızın kandillerini tebrik ederek, hayır dualarını alalım. Dargınlık ve kırgınlıklara son vererek, kırık gönülleri tamir edelim. Fakir ve muhtaçlara imkânlarımız nispetinde yardım elimizi uzatalım.
Çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bu gecenin bir şifa olması dileğiyle, Berat Kandilinizi tebrik ediyor, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de arınmasına, affına vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.”
Related Post
Hamburg’da Yunus Emre Açık İmam Hatip Lisesi yıl sonu pikniği
Almanya’nın Hamburg kentinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesinde 2023 yılında açılışı yapılan Yunus Emre Açık İmam Hatip Lisesi…
İslam düşmanlığı tırmanış içerisinde
TBMM “İslam ve Müslüman Karşıtlığını İnceleme Alt Komisyonu” üyeleri Almanya’da temasları çerçevesinde Köln kentinde terör örgütü mensuplarınca saldırıya uğrayan Eyüp…
Avrupalı Kayseriler Birliği’nden Düsseldorf Başkonsolosu’na nezaket ziyareti
Avrupalı Kayserililer Birliği (AKB), Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaaslan’a nezaket ziyaretinde bulundu. Genel başkan Muzaffer Polat, genel başkan…
DİTİB’de Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıtıldı
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerde Muharrem ayı dolayısıyla cuma namazı sonrası aşure dağıtıldı. Köln DİTİB Merkez Camii’nde…
DİTİB camilerinde birinci nesile özel “Ahde Vefa”
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camiler kuruluş yıl dönümü münasebetiyle “Ahde Vefa” programı düzenledi. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti…
En Çok Okunanlar
Köln DİTİB Camii’nde cemaate aşure ikram edildi
28. Juli 2023DİTİB ailesi iftar sofrasında buluştu
14. März 2024