DİTİB’de Muharrem ayı dolayısıyla aşure dağıtıldı

244 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camilerde Muharrem ayı dolayısıyla cuma namazı sonrası aşure dağıtıldı.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde cuma namazı sonrası din görevlisi Naci Şengün, DİTİB Koordinasyon Müdürü Alaattin Salçık ile Personel Müdürü Ali Osman Aktaş, cemaate aşure dağıttı.

Öte yandan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ve Berlin DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Dr. Emre Şimşek te Berlin Şehitlik Camii’nde hazırlanan aşureyi cemaate ikram etti.

Hem dini hem de toplumsal bir kültürü yaşatmak için aşure ikramı yaptıklarını belirten DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Muharrem ayının Müslümanlar için dini, tarihi ve kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimi olduğunu söyledi. Muharrem ayının bereket, huzur ve barış getirmesini dileyen DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Tüm İslam âleminin Muharrem ayını tebrik ediyorum” dedi.

Aşure dağıtımıyla aynı zamanda topluma paylaşma kültürünü de yansıttıklarını vurgulayan din görevlisi Naci Şengün, İslam kültürünün vazgeçilmezi olan aşure dağıtımının, evlere bolluk ve bereket getirdiğini, DİTİB olarak bu kültürün devam ettirilmesine katkı sağladıklarını kaydetti.

Şengün, “Nasıl ki, farklı tatlara sahip yiyecekler, aşure tatlısında buluşunca bambaşka bir tat oluşturuyorsa, farklı inanç ve kültürlere sahip insanlar bulundukları ülkede, şehirde veya mahallede uyum, birlik, beraberlik, sevgi ve kardeşlik içerisinde muhteşem bir mozaik oluşturmakta ve büyük bir milleti meydana getirmektedir“ dedi.

Berlin ve Köln şehirlerinde Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte yaklaşık bin kişiye aşure dağıtıldı.

Ercüment Aydın / Kölh

Related Post