DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Alptekin: “Kabus devam ediyor“

606 0

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı Fahrettin Alptekin, 12 Şubat günü dört camiye yönelik ve devam eden bomba tehditleri sebebiyle bir açıklama yaptı.

Başkan Alptekin, Essen-Stelle, Hagen-Haspe, Unna ile Bielefeld ve Aachen şehirlerindeki cami derneklerine elektronik posta yolu ile bomba ihbarı yapıldığı ve maillerde “Camilerinizi havaya uçuracağız” tehdit yazısı gönderildiğini ifade etti.

“Yıllardır bu gibi saldırıların durmaması huzursuzluğun artmasına neden oluyor. İslam düşmanlığı zirveye ulaştı ve kamuoyunda geniş bir şekilde tartışılmalıdır. Sorumlular çok geç olmadan harekete geçmelidir.” diyen Alptekin sözlerini şöyle sürdürdü: “12 Şubat tarihinde anonim gelen bomba ihbarları sonrası, polis Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde dört camide arama yaptı. Bölge teşkilatımıza ait Essen, Hagen ve Unna’nın yanı sıra Bielefeld ve Aachen şehirlerindeki camilerimiz de benzer tehditle karşılaştı. Gönderilen tehdit mailleri benzer içerikli, aşırı sağ ve İslam düşmanı motifliydi. Olaylarla ilgili polisin soruşturması devam ediyor. Anonim tehdit maillerin arkasında kimlerin olduğu henüz açığa kavuşmamıştır. Bölge birliğimiz ve teşkilatımız bu aşırı sağ tehdidinden dolayı endişeli ve üzgündür. Bu gibi saldırılar cami derneklerimizde de sürekli gerilim ve korkuya neden oluyor. Yıllardır bu gibi saldırıların durmaması huzursuzluğun artmasına neden oluyor. İslam düşmanlığı zirveye ulaştı ve kamuoyunda geniş bir şekilde tartışılmalıdır. Toplumda İslam düşmanlığına karşı bir birliktelik gerekmektedir. Bu gibi saldırılar nihayet siyaset ve toplum tarafından ciddiye alınmalıdır. Sorumlular çok geç olmadan harekete geçmelidir. DİTİB Essen Bölge Birliği hala barış içerisinde birlikte yaşam, hoşgörü ve dayanışmayı temsil eder. Her türlü şiddet ve şiddet çağrısı reddedilir.”

Related Post