Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde İslam dini cemaat statüsü tanınması yolunda önemli ilk adım atıldı

513 0

Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde İslam dini cemaatleri ile eyalet hükümeti arasında bir “hedef anlaşması” imzalandı.

Rheinland-Pfalz Eyalet Hükümeti ile Rheinland-DİTİB Pfalz Eyalet Birliği arasında dini cemaat statüsü tanınması yolunda ilk adım atıldı.

Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde hedef anlaşması imzaladı

“Hedef anlaşmasını” Rheinland-Pfalz Eyalet hükümeti adına dini cemaatlerden sorumlu, Bilim ve Kültür Bakanı Prof. Dr. Konrad Wolf ile Rheinland-Pfalz DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız birlikte imzaladı.

İmza sonrası Rheinland-Pfalz DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız “Hedef anlaşmasını” ile ilgili bir açıklama yaptı. Rheinland-Pfalz DİTİB Eyalet Birliği ile Rheinland-Pfalz Eyalet Hükümeti arasında imzalanan hedef anlaşması Rheinland-Pfalz Eyaleti’ndeki Müslüman varlığını ve Müslümanların eşitliğini güçlendirmekte olan doğru istikamete giden ilk adım olarak memnuniyetle karşılandığını söyleyen Yıldız, “Müslümanlar Rheinland-Pfalz Eyaleti’nin vazgeçilmez bir parçasıdır ve buraya aittirler. Bu çerçevede Müslümanların toplumsal ve kurumsal aidiyetleri güçlendirilmelidir. Bu hedef anlaşması ile görüşmelerde yaşanan son yıllardaki durgunluk sonlandırılmakta ve aktif bir adım atılarak bu hedefler için önemli bir katkı sunulmaktadır. Bu yolda cesur bir şekilde devam edilmeli ve ortak geleceğimiz aktif bir şekilde biçimlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Rheinland-Pfalz Eyalet Hükümeti nezdinde Eyalet Başbakanı Malu Dreyer’e teşekkür eden Yıldız, DİTİB Eyalet Birliği olarak şu açıklamayı yaptı:

18 ay sürecek olan bu hedef anlaşması, Federal Almanya Anayasa’nın 7. Maddesi’nin 3. Bendi’ne ve Rheinland-Pfalz Eyalet Anayasası’nın 34. Maddesi’ne göre DİTİB’in dini cemaat statüsünün tanınmasıdır. Bu hedefin hayata geçirilmesi için iki taraf da gerekli tüm şartları ortak gayretle yerine getireceklerini kararlaştırmışlardır. Bu anlaşma ile öğrencilerin anayasal hakları tüm eyaleti kapsayacak şekilde inanca dayalı bir İslam din dersi verilmesini sağlamakla kalmayacaktır. Bilakis bu anlaşmayla Müslüman öğrenciler böylelikle Hırisitiyan ve Musevi öğrenciler gibi bütün derslerde aynı hak ve imkanlara sahip olacaklardır.

Anlaşma süresince eyalet hükümeti ile yapılacak ortak görüşmelerde bütün eyalet çapında İslam din derslerinin yaygınlaştırılmasının ve yüksek öğretimde İslam ilahiyatının kurulması için gerekli altyapıları hazırlanacak ve Rheinland-Pfalz eyaletinde Müslümanların kamusal hayata katılımları güçlendirilecektir. Eyalet hükümetinin bunun için şimdiden uyguladığı değişik formatları daha da güçlü bir şekilde geliştirmesi gerekmektedir. Bunun haricinde DİTİB Eyalet Birliği son aylarda yaşananlardan dolayı sadece Müslümanlara yönelik olmasa da ilk etapta Müslümanları hedef alan sağ teröre ve Müslümanlara yönelik ayrımcılığa karşı eyalet hükumetinin daha güçlü bir şekilde harekete geçmesini talep etmektedir. Ayrıca Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde Müslümanların yaşamasının normalleşmesi ve sıradanlaşması için katkıda bulunmasını istemektedir.

Sonraki adım olarak DİTİB Eyalet Birliği’nin dini cemaat statüsünün tanınması ve bundan sonra da kamu tüzel kişiliğinin tanınması, DİTİB açısından İslam’ın ve Müslümanların buraya aidiyeti ve burada diğer kurumlarla eşit haklara sahip olması için vazgeçilmez çabalardır. Müslümanların ve Müslüman olmayanların Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde toplumsal kaynaşmalarını temin etmek görevlerlerimiz arasında yer almaktadır.

DİTİB Eyalet Birliği’nin yapısal olarak güçlenmesi için anlaşma kapsamında zikredilen adımlar ve tedbirler ile Rheinland-Pfalz DİTİB Eyalet Birliği’nin bağımsızlığının güçlendirilmesi gibi konular, DİTİB Eyalet Birliği tarafından yakın zamanda atılacak adımlardan sadece bazılarıdır. Bunun yanında Katolik ve Protestan Kiliseleri’nden sonra en büyük dini cemaat olarak DİTİB Eyalet Birliği 51 camisi, gençlik, kadın ve veli dernekleriyle ve topluma yönelik şeffaf ve yapıcı katkılarıyla Müslümanların diğer paydaşlarla eşit haklara sahip olmaları için aktif bir şekilde çalışmalarına devam edecektir.”

İmza töreninde Rheinland-Pfalz Eyalet Uyum Sorumlusu Miguel Vicente’de hazır bulundu.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Çocuklar hayvanları neden çok seviyor?

Posted by - 10. Februar 2017 0
İngilterede Cambridge Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda küçük çocuklarının hayvanlarla, özelliklede köpeklerle neden daha iyi anlaştığının sebebini açıkladı. Yapılan araştırma ve…