DİTİB camisinden kiliseye geçmiş olsun ziyareti

151 0

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Offenburg kentinde geçtiğimiz hafta Katolik ve Protestan kiliseleri kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğramış ve kiliselerin çeşitli eşyaları tahrip edilmişti.

Saldırıyla alakalı geçmiş olsun dileğinde bulunmak üzere Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Offenburg Merkez Camii dernek başkanı Ali Yıldırım, din görevlileri Atila Korkmaz ve Pınar Demircan ile gençlik kollarından Burcu Kaya ve Ahmet Korkmaz’dan oluşan heyet, Katolik ve Protestan kiliselerini ziyaret ederek, papaz Eberhard Murzko ve Christian Kühlewein-Roloff’a desteklerini açıkladı.

Ekim ayında camilerinin duvarlarına İslam düşmanlığı içeren yazılar yazıldığını söyleyen dernek başkanı Yıldırım ve din görevlisi Korkmaz, “Bu şehrin güvenli ve huzurlu olmasını temenni ediyoruz. Bütün cemaatinize DİTİB teşkilatımız adına sevgilerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hangi dinden, hangi inançtan olursa olsun bütün ibadethanelere yapılan saldırıları kınıyoruz. Bugün birbirimizin yanında olmamız gerektiği için, dayanışma içerisinde olduğumuzu ve üzüntümüzü paylaşmak için buradayız.” diye konuştu.

Papaz Murzko ve Kühlewein-Roloff, ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek, DİTİB heyetine teşekkürlerini iletti.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Monheim Camisine kadınlardan destek

Posted by - 22. November 2020 0
Almanya’nın Monheim şehrinde inşaatı devam eden Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Osman Gazi Camii’ne Kölnlü kadınlar destek verdi.…

2019 Yılı Almanya finalleri tamamlandı

Posted by - 5. April 2019 0
2019 Yılı Almanya finalleri tamamlandı Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) hafta sonu Almanya geneli bölge birincilerinin katıldığı yarışmalara ev…