AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ VE ORTAOKULU KAYIT BAŞVURULARI BAŞLADI

468 0

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi işbirliği ile yürütülen Açık Öğretim Ortaokulu ile Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programları kayıt başvuruları başladı. Açık Öğretim Ortaokulu ve Açık Öğretim Lisesi Programları çeşitli nedenlerle öğrenimlerini yarıda bırakmak zorunda kalmış, kişilerin yarıda bıraktıkları öğrenimlerini tamamlama ve bir üst okula gitme olanağı sağlıyor. Programa kayıt yaptırmak isteyen adayların kayıt için gereken belgeleri 21 Eylül 2018 günü mesai saati sonuna kadar Anadolu Üniversitesi’nin Köln’de bulunan Bürosuna göndermeleri gerekmektedir,

Açık Öğretim Lisesi’ne Kimler Başvurabilir?

Batı Avrupa’da bulundukları ülkelerde lise dengi bir okulu mezun olmayan dolayısıyla üniversiteye gitmeye hak kazanamamış gençlerimiz için Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı önemli bir hizmettir. Programlarımıza kayıt olmak için Batı Avrupa’da yerleşik olmak, en az ortaokul mezunu olmak veya genel liselerin ara sınıflarına denk gelen bir eğitim almış olmak gerekmektedir.

Son Başvuru Tarihi 21 Eylül 2018

Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programlarına 2018-2019 öğretim yılı için kayıt olmak isteyen öğrenci adayları; http://bap.anadolu.edu.tr web adresi üzerinden internet başvurusu yapmaları gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programları için internet üzerinden başvuru yapan adaylar, sistemden alacakları çıktılara istenen diğer belgeleri usulüne uygun ve eksiksiz olarak hazırlayıp ekleyerek en geç 21 Eylül 2018 gününe kadar;  Anadolu Üniversitesi’nin Köln’deki Batı Avrupa Bürosuna postayla gönderip ya da şahsen teslim etmeleri halinde kayıtları yapılacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu’na Kimler Başvurabilir?

Açık Öğretim Ortaokulu’na ise dört yıllık temel eğitimi tamamladığını gösterir belgesi olanlar, Yurtdışında öğrenim görüp, aldıkları eğitimin Türkiye’deki karşılığı olarak en az dördüncü sınıfı bitirenler düzeyinde denklik yaptıranlar, en az beş yıllık ilkokul mezunu olanlar ile ortaokulların ara sınıflarında öğrenciyken öğrenimlerini yarıda bırakanlar başvurabilmektedir. Açık Öğretim Ortaokulu’na başvuracak adaylar ise bu yıldan itibaren https://mebyurtdisi.anadolu.edu.tr/ bağlantısı üzerinden ön kayıt başvurusu yapabileceklerdir. Açık Öğretim Ortaokulu Batı Avrupa Programı için internet üzerinden başvuru yapan adaylar, sistemden alacakları çıktılara istenen diğer belgeleri usulüne uygun ve eksiksiz olarak hazırlayıp ekleyerek en geç 21 Eylül 2018 gününe kadar;  Anadolu Üniversitesi’nin Köln’deki Batı Avrupa Bürosuna göndermeleri halinde kayıtları yapılacaktır.

Öğrenci adayları hafta içi 14.00 -17.00 saatleri arasında +49 221 277 49 50 nolu telefon veya lise@anadolu-uni.de e-posta adresi üzerinden Büro Öğrenci İşleri ile irtibat kurup, ayrıntılı bilgi alabilmektedir.

Anadolu Üniversitesi tarafından Milli Bakanlığı ile işbirliği yapılarak yürütülen bu programlar aracılığı ile Avrupa’da yerleşik mesleği ve uyruğu fark etmeksizin Türkçe bilen ve eğitim düzeyini belgeleyen herkes evinden ve işinden ayrılmadan ortaokul veya lise öğretimi alabilmekte ve daha üst öğretim imkanlarından yararlanabilmektedir.

Related Post