Almanya’da kadın ve çocuklara karşı şiddet arttı

356 0

Almanya’da yapılan bir anketin sonuçlarına göre çok sayıda kadın ve çocuk koronavirüs salgını döneminde aile içi şiddete maruz kaldı.

3 bin 800 kadına sorulan sorular sonucunda oluşan anketi Münih Teknik Üniversitesi (TUM) ve RWI-Leibniz Ekonomik Araştırma Enstitüsü ortaklaşa gerçekleştirdi. Prof. Janina Steinert ve Dr. Cara Ebert’in yönetiminde gerçekleşen ankete katılan kadınların yüzde 3’ü koronavirüs salgını döneminde ilk kez eşinden dayak yediğini ve şiddet gördüğünü bildirdi. 18 ile 65 yaşları arasında gerçekleştirilen ankette katılanların yüzde 3,6’sı partneri tarafından tecavüze uğradığını, yüzde 3,8 ise partneri tarafından tehdit edildiğini açıkladı.

Nisan ve Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen anketle ortaya çıkan bir diğer veri ise çocukların yüzde 6,5’inin bu dönemde şiddet gördüğü.

Koronavirüs bulaşan ailelerde yaşanan şiddet olaylarında ise artış görüldü. Evde karantina altında olan bu ailelerde kadınların yüzde 7,5’i çocukların ise yüzde 10,5’i şiddete maruz kaldı.

Maddi olarak imkanları sınırlı olan ailelerde fiziksel şiddet vakalarının artış gösterdiği, kadınların yüzde 8,4’ünün çocuklarında yüzde 9,8’inin fiziksel şiddete maruz kaldığı açıklandı.

Partnerlerin birisinin korku veya depresyon hastası olması aile içi şiddetin artmasındaki en büyük faktörler arasında, bu ailelerde kadınların yüzde 9,7’si çocukların ise yüzde 14,3 fiziksel şiddet yaşadığını bildirdi.

Uzmanlar koronavirüs salgını vesilesiyle tekrar kapsamlı önlemler alınması durumunda, çocuklar için acil bakım yardımı yapılmasını öneriyor. Çeşitli psikolojik hastalıkları olan ailelere çevrimiçi hizmetlerin sunulması gerektiği ayrıca kadın sığınma evlerinin ve yardım sunan diğer kurumların desteklenmesi gerektiği anketi düzenleyen uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Related Post

Türk’ler Amerika’ya olumsuz bakıyor

Posted by - 10. Februar 2017 0
Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, geçen yıl yapılan ancak yeni açıklanan ankete katılanların sadece yüzde 12.4’ü ABD’ye ‚çok olumlu‘ baktıklarını belirtirtti.…

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Posted by - 16. Juli 2018 0
İSKENDER GÜNGÖR Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından hain darbe girişiminin ikinci yılı nedeniyle „15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü“ anma…

Top Model of the World

Posted by - 26. Juli 2017 0
Mısır’ın El Gouna Kentinde bu yıl 24. düzenlenen Top Model of the World yarışmasına bir birinden güzel mankenler katıldı. 49…