Almanya’da George Floyd protestoları devam ediyor

295 0

Almanya’nın Köln kentinde  ABD’nin Minnesota eyaletinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitiren George Floyd için protesto gösterisi düzenlendi.

Gösteriye katılan yaklaşık 5 bin kişi polis şiddetini ve ırkçılığı protesto etti. Siyah giyisiler giyinen göstericiler “Siyahilerin hayatı önemlidir”, “Nefes alamıyoruz”, “Adalet olmadan barış olmaz”, “George Floyd için adalet” yazılı pankartlar ve dövizler taşıdı.

Neumarkt Meydanında yapılan gösteride protestocular polisin George Floyd’un ensesine diziyle bastırıp nefessiz bıraktığı 8 dakika 46 saniye boyunca dizlerinin üstünde saygı duruşunda bulundu.

Yapılan konuşmalarda ırkçılığın Almanya’da da var olduğu ve mücadele edilmesi gerektiğine değinildi. Irkçılığa karşı birlikte hareket edilmesi gerektiğini belirten konuşmacılar, Almanya’da Halle ve Hanau kentinde yaşanılan ırkçı saldırılara dikkat çekti.

Polis ara ara sosyal mesafenin korunması ve maske takılması için anonslar yaptı.

Dün gerçekleştirilen gösteriye ise 10 bin kişinin üzerinde protestocu katılmıştı.

Related Post

Almanya’da umre heyecanı başlıyor

Posted by - 11. April 2019 0
ADiyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) tarafından Paskalya tatili dolayısıyla düzenlenen 2019 Yılı Umre Organizasyonu’nda görev yapacak kafile başkanı ve…

DİTİB dernek yöneticileri gelişim semineri

Posted by - 22. November 2018 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Düsseldorf Bölge Birliği “Dernek Yöneticileri Gelişim Semineri” Antalya‘da yapıldı. Seminere Almanya Din Hizmetleri…