Almanya’da camaatsiz Miraç Kandili idrak edildi

436 0

Koronavirüs tehditi sebebiyle Almanya’da camilerde ve Köln DİTİB Merkez Camii’nde Miraç Kandili cemaatsiz idrak edildi.

Koronavirüs salgını sebebiyle bu Miraç Kandili’nde Almanya’da camiler ilk defa boş ve cemaatsiz kaldı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’nde Kur’an-ı Kerim ve ilahiler okunarak Miraç Kandili yad edildi.

Köln DİTİB Merkez Camii’nin sosyal medya hesabından ve televizyondan canlı yayın olarak verilen Miraç Kanlidi özel programında konuşan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Yolunu takip etmekle şeref bulduğumuz en güzel örneğimiz ve rehberimiz Hz. Muhammed Mustafa (sa.v.)’e binlerce salat ve selam olsun. İdrak ettiğimiz bu kutlu gecenin Miraç Kandilimizin ve diğer kandillerimizin hasretle beklediğimiz Ramazan ayımızın şu gökkubbemizi ve gönüllerimizi ebediyen aydınlatmasını Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.” sözleriyle başladı.

Türkmen, “Beytullah sessiz, camiler sessiz ve mahzun, sokaklar ıssız” dedi.

Türkmen, “Bugün insanlık büyük bir imtihan ile karşı karşıya, hep birlikte zor günler geçiriyoruz. Beytullah sessiz, Mescid-i Nebevi sessiz, camiler sessiz ve mahzun, sokaklar ıssız, okullar kapalı, alışveriş durmuş. Sokaklar ve şehirler hayalet şehirlere görmeye, dünya yaşanılacak bir yer olmaktan uzaklaşmaya doğru giden günler yaşıyoruz. “ ifadelerine yer verdi.

Türkmen, Miraç Gecesi’nin İslam dünyasına ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini ve bu hastalığın şifasının en kısa zamanda ihsan eylemesi niyazında bulundu.

Miraç Kandili özel programı Düsseldorf DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Mustafa Akpınar’ın yaptığı dua ile sona erdi.

Related Post

DİTİB’de Kadir Gecesi coşkusu

Posted by - 1. Juni 2019 0
Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği, „bin aydan hayırlı“ olarak kabul edilen Kadir Gecesi…

IPhone Android’den daha iyi

Posted by - 1. August 2017 0
Google sorumlusu Vic Gundotra IPhone’nin kullandığı IOS işletim sisteminin Andorid’den daha iyi olduğunu idda etti. GooglePlus ve Google mobil departmanının…