Onbinler ırkçılığa karşı sokağa çıktı

364 0

Irkçı söylemleri olan AfD’yi protesto etmek için binlerce insan kongrenin yapılacağı otelin önünde Heumark alanında buluştu. Sendikaların, kiliselerin, siyasi partilerin ve daha birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği yürüyüşe organizatörler 50 bin kişinin katılmasını bekliyor.

Heumarkt alanında kurulan sahnede müzik grupları ve çeşitli kurumları temsilen konuşmalar yapıldı. Kuzey Ren Vesfalya eyaleti başbakanı Hannelore Kraft’da katılımcılar arasındaydı.
Protesto gösterisinde halka hitap eden Köln belediye başkanı Henriette Reker „Sizinle gurur duyuyorum, barışçıl ve hep birlikte tepkinizi dile getiriyorsunuy. Ağzımızı kapatmalarına izin vermeyelim. Yardıma ihtiyacı olan herkese hoşgeldiniz diyoruz.’’ dedi.

4000’in üzerinde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösterilerde, panzerler, polis helikopteri ve atlı polislerde görev yaptı.
Köln Emniyet Müdürü Jürgen Mathies, özellikle radikal grupların çıkartabileceği olaylardan dolayı geniş güvenlik önlemi aldıklarını  basına yaptığı açıklamada dile getirdi.

Banka ve bir restourantın camlarını kıran göstericiler ayrıca iki polisinde yaralanmasına sebeb oldu.

Gösteriler nedeniyle kentin önemli ulaşım yolları kapatıldı, otobüs ve tren seferleri aksadı.

Kamuoyu yoklamalarında oyları düşüş gösterse de, Almanya’da üçüncü parti konumunda görünen AfD’nin kongresine 600 delege katılıyor.

Related Post

Türk turistler Yunan adasına akın etti

Posted by - 2. September 2017 0
Kurban bayramı tatili dolayısıyla Türkiye’den Yunanistan’a Türk turist akın etti. Oniki adalara yani Dodekanisos adalarına, sadece 600 nüfusu bulunan Lipsi’ye,…

Leave a comment