Avrupa’nın en büyük Türk camisinde ilk namaz kılındı

469 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Köln Merkez Camii’ndeki ilk namaz Ramazan ayının ikinci Cuma günü olan bugün kılındı. İlk namaza katılım hayli yoğun oldu.

Almanya’nın Köln kentinde, şehrin en önemli mimarı yapılarından birisi de olan DITIB Merkez Camisi’nin ibadethane kısmı tamamlanarak hizmete açıldı.

2009 yılında temeli atılan cami 15 bin metrekarelik kullanım alanına sahip. Modern bir görünüme sahip olan cami içerisinde altın varaklarla 80 ayet işlendi ve hat yazılarıyla süslendi. Otopark ve idari odaların bulunduğu kısımlar daha önce hizmete girmişti.

Basına bir açıklama yapan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, bugün birkaç sevinci bir arada yaşadığımızı, hem ramazan ayındayız, hem cuma günü, hemde camimizi açacağız dedi.

Aşıkoğlu sözlerine şu şekilde devam etti ’’Uzun yıllardır yapımı devam eden köln merkez cami bugün tamamlanıyor. İlk defa gayri resmi olarak ibadet etmeye başlayacağız. Resmi açılış töreni daha sonraki dönemlerde yapılacaktır.
Köln Merkez Camimizin hem avrupada hemde Almanya’da yaşayan müslüman kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.
Resmi açılışı ileriki aylarda sanırım bu hazırlıklar bir kaç ay sürer’’ dedi.

Cami açılışına alman basının da yoğun ilgi gösterdi.
Cami girişinde ve çevresinde, özel güvenlik görevlileri ve polis tarafından  önlemlerin alındığı gözlendi.

Related Post

Din Görevlisi Cengiz Ateş vefat etti

Posted by - 4. September 2020 0
Yıllık izinini kullanmak üzere Almanya’dan memleketi Artvin-Yusufeli‘ne giden din görevlisi Cengiz Ateş, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Kuzey Ren…

Leave a comment