Wuppertal şehrine yapılacak görkemli cami projesine belediye meclisinden onay

101 0

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti Wuppertal şehrinde inşa edilecek Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii’nin projesi Belediye Meclisi tarafından onaylandı.

Uzun bir uğraş sonucunda Wuppertal-Elberfeld şehrinde yaklaşık 7 bin metrekare alan üzerine planlamış olan güzide eserin gerçekleşmesi için ilk adım olan mutabakat kararı Belediye Meclisi oturumunda oy çokluğu ile onaylandı.

41 yıldır hizmet veren şu anki caminin ihtiyaçlara cevap vermeyen, park yeri olmayan binaya artık sığmayan Wuppertal DİTİB Merkez Camii, 7 bin metrekare alan üzerine modern mimari özellikleri yansıtacak yeni bir cami ve külliyenin inşa edilmesinin zaruri ihtiyaç olduğunu daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Wuppertal Belediye Meclisi oy çoğunluğu ile DİTİB Merkez Camii ve Külliyesi’nin yapımına onay verdi.

Projenin onaylanması ile ilgili bir açıklama yapan Wuppertal DİTİB Merkez Camii Başkanı Ersin Özcan, caminin sadece bir ibadethaneden ibaret olmadığını, sosyal ve kültürel alanlarda da hizmet verecek bir külliye inşa etmek istediklerini söyledi.

Merkez Camii’nin birlikte yaşamanın bir sembolü olacağını belirten Özcan şunları söyledi: “Çok uzun soluklu bir yoldu. 2009 yılında ilk çalışmamıza arsa alımı ile başladık. Şehir merkezine 250 metre uzaklıkta, otoban çıkışında ve şehrin ana yolu üzerinde bulunan bir 7 bin metrekare arsamız 2013 ve 2014 yıllarında Wuppertal Üniversitesi’nden profesörün katıldığı bir toplantı ile proje üzerine çalışma yaptık. 2020 yılına kadar bir kısım süreçlerin ardından, aynı yılın sonunda yönetim kurulu olarak projemizi kamuoyuna tanıttık. Belediyemizden de destek aldık. Ve şimdi alınan bu kararı DİTİB camiası olarak büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Wuppertal’de inşa edeceğimiz cami, sadece Müslümanlara değil, şehirde yaşayan her milletten insana hizmet verecek. Bu eser, birlikte yaşamanın sembolü, bir buluşma ve kaynaşma yeri olacak. Emeği geçenlerin büyük gayretleri ve desteği olmasaydı, bu projenin ilk adımı onaylanmazdı. Daha yolun başındayız. Projenin başından bu yana yanımızda olan, bütün emeği geçenlere ve tüm Wuppertal halkına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.”

Uzun yıllar süren çalışmaların ardından projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Özcan, Wuppertal şehrinde 7 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek cami ve külliyenin inşası için resmi işlemler tamamlandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede başlanılacağını söyledi.

Özcan, 800 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Merkez Camii’nde, kadın, yetişkin ve gençler için ayrı ayrı bölümlerin yapılacağını, 700 metrekare ibadet alanın bulunduğu külliyede içinde yönetim odası, eğitim, sosyal ve kültürel amaçlı birimler, eğitim merkezi, konferans salonu, kütüphane ve ticari alanların yanı sıra kapalı otoparkın da yer alacağı kaydetti.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

DİTİB manevi rehber yetiştirecek

Posted by - 16. September 2022 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, hastanelerde hastalara manevi destek hizmeti verecek “Seelsorge (Manevi Rehberlik)…