Köln Merkez Camii’nde Kurban Bayramı eda edildi

78 0

Köln’de yaşayan Müslümanlar, sabahın erken saatlerinden itibaren büyük bir coşkuyla DİTİB Merkez Camii’ni doldurarak Kurban Bayram namazını eda etti.

Bayramda kalpten kalbe gönül köprüleri kuralım

Köln DİTİB Merkez Camii’nde bayram vaazını veren Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara, “Bayramlar neşe ve sevinç katsayımızın arttığı özel zaman dilimleridir. Bayramlar hatırlayarak gönül alma, kırgınlıkları onararak kardeşliğimizi diri tutma günleridir. Bizler, bayram vesilesiyle unuttuğumuz bazı değerleri tekrar hatırlar; akrabalık, komşuluk ve kardeşlik duygularımızı yeniden tamir ederiz. Büyüklerimizi bizzat ziyaret ederek onların ellerini öper, uzakta olan tanıdıklarımız telefonla arayarak kalpten kalbe gönül köprüleri inşa ederiz. Bayramın gerçek sahipleri olan çocuklarımızı da asla ihmal etmez, onların neşesine neşe, sevinçlerine sevinç olmaya çalışırız. Bu bayrama şahit olamayan geçmişlerimizi de sevdiklerimizi de hayır dualarımızla yad eder, bizleri sevdiklerimizle birlikte ahirette bir araya getirerek gerçek bayramı cennette tattırması için Yüce Rabbimize dua ederiz” dedi.

Bayramlar; paylaşmaktır, kucaklaşmaktır, iyiliği yaşatmaktır

“Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla mazlumların kapısının çalınacağı ve kardeşlik köprülerinin kurulacağı kurban bağışlarını, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam ettiklerini söyleyen Kara konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) teşkilatı olarak, Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte ‘Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş’ şiarıyla başlattığımız Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonuyla onlarca farklı ülke, yüzlerce farklı bölgede kardeşlerimizle kucaklaşacak olmanın mutluluğunu yaşarız. Bu yıl da milyonlarca aileye vekalet yoluyla bağışladığınız kurban hisselerini büyük bir özveriyle ulaştırarak, dua olmanın ve dua almanın mutluluğunu hep birlikte tekrar yaşayacağız. Bu yıl özellikle Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenen bölgelerdeki ihtiyaç sahipleri kardeşlerimiz için de özel bir kurban bağış kampanyası başlatarak Kurban Bayram coşkusunu oradaki kardeşlerimizle yaşamak istedik. Bizlere güvenerek kurbanlarını emanet eden tüm kardeşlerimize şahsım ve camiam adına şükranlarımı arz ediyorum.”

Bayramlar kardeşlik, sevgi, barış ve paylaşma günleridir

Teşrik tekbirleriyle bayram hutbesini okumak için minbere çıkan Köln Merkez Camii Din Görevlisi Mustafa Kader de, Kurban‘ın, Allah’a teslimiyetin mükemmel bir ifadesi olduğu kadar, içinde taşıdığı sosyal dayanışma ruhuyla milyarlarca mü’mini birbiriyle kardeş kılan bir ibadet olduğunu söyledi.

“Bayramlar hatırlamaktır.” diyen Kader, hutbeye şöyle devam etti: “Bugün, fakir ve yoksulları, yetim ve kimsesizleri koruyup gözeten engin yürekli, şefkat ve merhamet kahramanı mü’minlerin bayramıdır. Bugün, uzakları yakın kılarak yüreğindeki neş’esini ve sevincini başkalarına taşıyan iyilik erlerinin bayramıdır. Bugün sadakat ve teslimiyetin bayramıdır. Bu bayram, nefsi terbiye etme, hiç kimseyi incitmeme gayretinin bayramıdır. Bu bayram, sabrı ve şükrü kuşanmanın, varoluşumuzun hikmet ve gayesini bir kez daha anlamanın bayramıdır. Öyleyse geliniz, bugün hüzün ve kederi azaltma, sevinci ve mutluluğu çoğaltma günümüz olsun. Bugün, dargınlığımıza, küskünlüğümüze son verme günümüz olsun. Dünyamızı, doğusuyla-batısıyla, kuzeyiyle-güneyiyle bir bütün olarak barış ve esenlik yurduna çevirme günümüz olsun. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Almanya’da yaşayan siz kardeşlerimiz olmak üzere aziz milletimizin ve âlem-i İslam’ın bayramını tebrik ediyorum. Kurbanlarımızın makbul, bayramlarımızın mesrur olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.“

Hutbe sonrası eller semaya açılarak başta deprem bölgesi olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan, gözyaşı döken ve Kurban Bayramı coşkusunu yaşayamayan İslam alemi ve insanlık için dua edildi.

Bayram namazının ardından Köln Başkonsolosu Turhan Kaya, DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Köln DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Ahmet Sinan Kara ile Merkez Camii Din görevlileri camiyi dolduran cemaatle bayramlaştı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post