Hassel’de “Mevlid-i Nebi” program düzenlendi

123 0

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’ne bağlı Hassel şehrinde “Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası” etkinlikleri kapsamında program düzenledi.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Münster Dini Danışma Kurulu Başkanlığı ve Münster Bölge Birliği koordinesinde düzenlenen “Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası” etkinliği, Hassel DİTİB Mescid-i Aksa Camii derneğinde gerçekleşti.

„Peygamberimiz, Cami ve İrşat“ temasıyla gerçekleştirilen etkinliğe; Münster Başkonsolosu Ahmet Faik Davaz, Eğitim Ataşesi Ayşe Nazlı Söylet, DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin, Bölge Birliği Başkanı Durmuş Aksoy, Federal Veli Birliği Başkanı Muhammet Çatmak’ın yanı sıra, DİTİB cami dernekleri din görevlileri ve dernek yöneticileri, stk temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Münster Başkonsolosu Ahmet Faik Davaz, Mevlid-i Nebi Haftası’nın Yüce Peygamberimizin örnek kişiliğininin daha iyi anlaşılabilmesi için bir vesile olduğunu belirtti.

Katılımcıların “Camiler ve Din Görevlileri Haftası ile Mevlid-i Nebi Haftası”nı tebrik eden Davaz, ayrıca cami derneklerinin dinamik yapısıyla önemli hizmetlerde bulunduğunu belirterek başta kadın kolları olmak üzere dernek yöneticilerine ve din görevlilerine gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Haftanın önemine değinen Münster DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Fatih Keskin’ de, “Sevgili Peygamberimiz Medine’ye hicret ettiğinde ilk işi bir mescid inşa etmek olmuştu. Camiler toplumun kalbidir. Bizim medeniyetimiz bir cami medeniyetidir. Peygamber Efendimiz tüm toplumu kapsayıcı ve kuşatıcı bir irşat metodu izlemiştir”dedi.

Hz. Peygamber’i (s.a.v) anmaktan ziyade anlamanın önemine vurgu yapan Keskin, “Almanya’ya Anadolu’dan gelen insanlarımız, ev sahibi olmadan önce bir araya gelecekleri cami dernekleri kurdular. Bu derneklerde yetişen nesillere güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderilen Hz. Peygamber’in (s.a.v) örnekliğinde tüm insanlığa faydalı birey olmanın önemi öğretildi. Bu yönüyle de buradaki cami dernekleri toplumsal barışa önemli katkılar sundu” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim ve ilahilerin de okunduğu program, görev süresi sona eren din görevlilerine plaket takdimiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post