Hachenburg DİTİB Hicret Camii ibadete açıldı

227 0

Almanya’nın Rheinland-Pfalz eyaleti Hachenburg beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Hicret Camii ibadete açıldı.

2011 yılında kurulan DİTİB Hicret Camii‘nin, yeni hizmet binasının yapımına Ekim 2017’de başlandı, 2021 yılı bahar ayında da tamamlandı. 3 bin metrekare alana inşa edilen camide aynı anda 150 kişi ibadet edebiliyor. Yaklaşık 600 metrekare kullanım alınana sahip, iki kattan oluşan mekanda, mescid, toplantı salonu, kütüphane ve dersliklerin yanı sıra 50’ye yakın araçlık otopark alanı buluyor.

Açılış törenine; DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Rheinland-Pfalz Eyaleti Meclis Başkanı Hendrik Hering, Hachenburg Belediyeler Birliği Başkanı Gabriele Greis, Hachenburg Belediye Başkanı Stefan Leukel, Rheinland-Pfalz DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Celil Mahir Dindar, DİTİB Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Saral, Hachenburg – Altstadt Muhtarı Detlef Nink, Protestan Kilisesi Dekan Yardımcısı Benjamin Schiwietz, Hachenburg DİTİB Hicret Camii dernek başkanı Yusuf Aydın’ın yanı sıra davetliler katıldı.

Hachenburg DİTİB Hicret Camii sekreteri Mehmet Aydın’ın sunumu ile gerçekleşen açılış, din görevlisi Durmuş Ali Dinçer’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Aydın, Hachenburg yerel yöneticilerine, sakinlerine ve caminin yapımında maddi ve manevi emeği geçenlere teşekkür etti.

Toplumun bir parçası ve buraya aitsiniz

Törene katılan Rheinland-Pfalz Eyaleti Meclis Başkanı Hendrik Hering, Hicret Camii’nin açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Caminin yapılmasının uyumun önemli bir göstergesi olduğuna dikkat çeken Hering, “Cami ile ilgili tartışmalar ve karşıt görüşler oldu, en nihayetinde camiyi tamamlayarak açılışını gerçekleştiriyoruz. Cami cemaatimiz bizim gibi burada yaşayan burada büyüyen komşularımız. Birbirimizi tanıdığımız için birbirimize güveniyoruz. Almanya’da insanlar, hangi dine mensup olursa olsun dini inançlarını serbestçe yaşayabilirler. İnsanlar inancını yaşamakta özgürdür. Dolayısıyla sizler bu toplumun bir parçasısınız ve buraya aitsiniz. İnsanların diyalog kurulabileceği, fikir alışverişinde bulunabileceği mekanlara ihtiyaç vardı, burası da bunu karşılayacak ve biraraya gelmenin adresi olacak” ifadelerini kullandı.

Camiler topluma büyük katkı sunuyor

10 yıldan bu yana hizmet veren bu genç caminin bugün misafirlerini ağırladığını belirten DİTİB Genel Başkanı Türkmen de, “Çok güzel bir şehirde çok güzel bir cami inşa edilmiştir” dedi.

Camilerin topluma büyük katkı sunduğuna vurgu yapan Türkmen şöyle devam etti: “Bizler buraya işçi olarak gelen, daha sonra bulunduğumuz şehirlerde hizmet veren önemli bir topluluğuz. Buradaki cemaatimiz toplanmak için bir camiye ihtiyaç duymuşlar. Bir kısım tartışmalar oldu, ama en nihayetinde bugünkü duruma geldi. Bugün mutluyuz çünkü caminin açılışını gerçekleştireceğiz. Bu manada yerel idareye, siyasete ve şehir sakinleri inşaatın yapımına karar verdiler. Ben öncelikle kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Destek olmasalardı bu proje gerçekleşemezdi. Güvene dayalı işbirliği her düzeyde sürdürülecektir. Almanya’nın en büyük Müslüman teşkilatı olan DİTİB, her zaman Almanya’da yaşayan Müslümanların ve tüm toplumun refahını göz önünde bulunduran bir kuruluştur. Cami derneği yönetimine, kadın ve gençlik kollarına, caminin alınmasında, yapılmasına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Hachenburg Belediyeler Birliği Başkanı Gabriele Greis ise cami cemaatinin başarılı gayretlerini takdir etti. Dinin cemaat için ne kadar önemli olduğuna değinen Greis, açılış ile birlikte sosyal kurumlar ve çevredeki kiliseler arasında yapıcı bir ortamın ve işbirliğinin devam etmesi temennisini dile getirdi.

İnşaat sürecinde camiyi ve cemaatini daha iyi tanıma fırsatı bulduğunu söyleyen Hachenburg Belediye Başkanı Stefan Leukel, “Caminin yapımında çok tartışmalar oldu, ancak bugün bu mabedin açılışında sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Yapım aşamasında gösterilen misafirperverlikten ötürü teşekkür ediyorum. Bu mabedin adil ve barışçıl bir yer olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Hachenburg – Altstadt Muhtarı Detlef Nink ve Protestan Kilisesi Dekan Yardımcısı Benjamin Schiwietz birer konuşma yaparak, iyi dilek ve temennilerini ifade etti.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, caminin yapımı ve hayata geçirilmesinde emeği geçenler adına dernek başkanı Yusuf Aydın’a plaket takdim etti.

Açılış vesilesiyle davetliler kırmızı güllerle karşılandı. Konuşmaların ardından dualar eşliğinde caminin açılış kurdelesi kesildi. Pandemi kuralları dikkate alınarak gerçekleştirilen açılış töreni, caminin davetlilere gezdirilmesiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post