Almanya’da iki camiye tehdit ve hakaret içerikli mektup gönderildi

374 0

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Bavyera eyaleti Dietenhofen Sultanahmet Camii ile Baden-Württemberg eyaleti Hüfingen Mescid-i Aksa Camii’ne posta yoluyla hakaret ve tehdit içerikli mektup gönderildi.

Dietenhofen DİTİB Sultanahmet Camii’ne posta yoluyla İslama ve Peygamberimize çirkin sözleri muhteva eden mektup gönderildi.

Dernek Başkanı Hüseyin Yağlı’nın verdiği bilgiye göre 2-3 gün içerisinde camilerine posta yoluyla mektup gönderildiği ve kendisinin posta kutusunu 5 Kasım 2020 tarihinde açtığını ifade etti. Camilerine postaların saat 10-11 arasında dağıtıldığı belirten Yağlı, posta kutusunu 18.00’de açtığını ve Chemnitz mühürlü bir zarf içerisinde İslama ve Peygamberimize çirkin sözleri muhteva eden hakarek içerikli mektubu polisle paylaştığını söyledi. Yağlı, Dietenhofen polisinin camiye gelerek, poşet içerisine zarfı alıp inceleme paşlattığını ve üç sayfadan oluşan tehdit ve hakaret içerikli mektupta İslam ve Peygamber karşıtı ifadeler, karikatür krizi ve Viyana’daki saldırıdan da bahsedildiğini kaydetti.

Yağlı, “Zaman zaman etkinliklerimize Alman komşularımızı davet ediyoruz. Kurulduğu günden bugüne kadar komşularımızla iyi ilişkiler içerisindeyiz. Bu çirkin içerikli mektup bizleri derinden üzmüştür. Hem bizi hem de cemaatimizi endişelendirdiği kadar komşularımızı da üzmüştür” dedi.

Hüfingen DİTİB Mescid-i Aksa Camii’ne posta yoluyla İslama ve Müslümanlara yönelik tehdit içerikli mektup gönderildi.

Dernek başkanı Hakan Taşdemir konuya ilişkin yaptığı açıklamada: „1996 yılında kurulan ve 230 üyesi bulunan cami derneğiyiz. İlk defa böyle bir saldırının olması açıkcası bizleri üzdü. Yerel yönetimlerle, komşularımızla yakın ilişkiler içerisindeyiz. Kapımız herkese açık olarak faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Düzenlediğimiz etkinliklerde başta komşularımız olmak üzere okullardan ziyaretçi gruplarını ağırlıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde huzurlu bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz“ diye konuştu.

„İslam ne Almanya‘ya aittir ne de Avrupa’ya. İslamı Almanya‘da yok edeceğiz, İslamcıları yok edeceğiz“ ibarelerinin yer aldığı tehdit yazısı, posta yoluyla camilerine gönderildiğini ifade eden Taşdemir, 5 Kasım 2020 tarihinde gelen mektubu, belde emniyetiyle paylaştıklarını söyledi.

Taşdemir ayrıca, mektubun Hüfingen’e 30 kilometre uzaklıkta Villingen Schwenningen‘den pul ve damgalı olarak gönderildiğini ve polisin olayla ilgili inceleme başlattığını belirtti.

 

Related Post