Köln DİTİB Merkez Camii’nde aşure ikram edildi

323 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Muharrem ayı dolayısıyla cemaate aşure ikram etti.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen cuma namazı sonrası cemaate aşure ikram ederek muharrem ayının Müslümanlar için önemine değindi.

Muharrem ayı Müslümanlar için dini, tarihi ve kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimi olduğunu söyleyen DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, “Muharrem ayı pek çok peygamberin hayatında önemli yer edinmiş bir gündür bir aydır. Güzel ve sevinçli olayların yaşandığı gibi üzüntülü olayların da yaşandığı bir aydır. Sevinç ile hüzün bir arada yaşadığımız bir günü idrak ediyoruz. Elbette Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edilmesi bugün için bizim hafızalarımızda, vicdanlarımızda en acı olayımızdır” dedi.

Farklılıkların bir araya gelip yeni bir tat, yeni bir lezzet oluşturduğunu belirten Türkmen, “Aşure aslında farklılıkların bir ayrışmaya değil aynı zamanda bir tada ve neşeye de dönüşeceğinin en güzel göstergelerinden bir tanesidir. O nedenle geleneksel aşuremizi burada ikram ediyoruz. Farklılıkların bir araya gelip yeni bir tat, yeni bir lezzet oluşturabileceğini insanlara göstermek istedik. Bugünden sonra Muharrem ayının ve aşure günlerinin insanlığın hep hayrına, sevincine vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Kerbela gibi üzüntülü olayların alemi İslam-ı ve bütün insanlığı üzen olayların yaşanmamasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Muharrem ayının bereket, huzur ve barış getirmesini dileyen Türkmen, “Tüm İslam aleminin Muharrem ayını tebrik ediyorum” diye konuştu.

DİTİB Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Dilek’in de hazır bulunduğu ikramda, yaklaşık 2 bin kişiye aşure dağıtıldı. Aşureden alan cemaat ise etkinlikten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Ercüment Aydın / Köln

 

Related Post

DİTİB’den Ukrayna’ya ramazan yardımı

Posted by - 2. Mai 2021 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), Ramazan ayı dolayısıyla Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ihtiyaç sahibi ailelere ramazan paketi ulaştırdı. Kuzey Bavyera…