Türkmen’den FC Köln Kulübü’ne teşekkür mektubu

581 0

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından FC Köln’ün 2020-2021 sezonunda deplasmanda giyeceği formanın üzerinde Köln DİTİB Merkez Camii silüetinin yer almasına ilişkin Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Genel Başkanı Kazım Türkmen, kulübe bir teşekkür mektubu gönderdi.

Formada yer alan siluetin aslında Köln’ün çok kültürlü yapısını yansıttığını belirten Türkmen, “Köln Almanya’nın çok kültürlü şehirlerinden bir tanesidir. Köln Camii de Köln’ün bu kültürel çeşitliliğini öne çıkaran bir eserdir.” dedi.

FC Köln futbol takımının 2020 sezonunda deplasmanda kullanmak üzere hazırladığı ve Köln Katedrali ile birlikte DİTİB Merkez Camii siluetlerinin yer aldığı formalarla ilgili kendilerine çok sayıda destekleyici mesajın geldiğini söyleyen Türkmen şöyle konuştu: “Biz Köln takımının, formasında böyle bir görüntüye yer vermesinden gurur duyduk. Yönetim Kurulu ve DİTİB ailesi olarak Köln takımına bir teşekkür mektubu yazarak, sporun dostluğa, sevgiye, kardeşliğe ve birlikte yaşamaya vesile olan bu yönünü öne çıkarttıkları için kendilerine teşekkür ettik.”

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen imzası ile gönderilen mektupta şu ifadeler yer aldı:

“FC Köln Kulübünün Saygıdeğer Başkanı Dr. Werner Wolf, Başkan Yardımcıları Eckhard Sauren ve Dr. Carsten Wettich, FC Köln yöneticilerine ve çalışanlarına Köln DİTİB Merkez Camii yönetim kurulu, üyeleri ve cemaati adına teşekkür ediyoruz.

FC Köln gibi önemli bir spor kulübünün, formasına Köln’ün doğal bir parçası olan camimizi resmetmesi oldukça anlamlıdır. Kölnlü müslümanları temsil eden Merkez Camii, Köln’ün siluetinde yer alan Köln’e ait bir camidir. Camimiz, her hafta yaklaşık 20 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Merkez Camii, üçte ikisinin farklı inanç ve milletlere mensup Köln sakinleri ile bu büyük şehri ziyarete gelenleri ağırlayan birleştirici bir mekân olma vasfı taşımaktadır.”

Formalara Köln Merkez Camii siluetine yer verilmesine Köln’de yaşayan 160 binden fazla müslüman destek vermektedir. Camimize gösterdiğiniz dayanışmadan dolayı mutluyuz. FC Köln’ün çeşitliliğe ve ırkçılığa karşı duruşu örnek ve öncüdür. Bununla birlikte, bu eylem özellikle önemlidir, çünkü İslamofobik çevreler de dahil olmak üzere çeşitli siyasi kamplardan gelen sansasyonel tepkiler, örnek bir eylemle yanıtlanmaktadır. Bu tavrı gerçekten takdir ediyoruz.

Yeni formanın son derece başarılı tasarımı, bizim ve müslümanların beğenisini kazanmıştır. Köln Merkez Camii, sadece Köln siluetinin bir parçası değil, aynı zamanda Köln toplumunun da bir parçasıdır. Bu nedenle camimiz kayıtsız şartsız herkese açıktır. Biz de sizleri camimize davet ediyoruz. Camii Forumu (Moschee Forum) sizleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacaktır. Genç ekibimizle sizlere hem camimizi hem de yanımızda yer alan futbol sahası ile futbol kulübümüzü tanıtmak isteriz.

Ayrıca FC Köln, şu anda Köln’de yaşayan müslümanlar arasındaki ana sohbet konularından biridir. Ve çoğu insan kendisini FC Kölnlü olarak adlandırmaktan gurur duymaktadır. Bu sembolik hareketin hem Köln’de yaşayan Müslümanlar hem de futbol tutkunu olmayan kesimler arasında dahi ölçülemez bütünleştirici bir etkisi olmuştur. Bu jest ile müslümanların kalbini fethettiniz ve kesinlikle yeni taraftarlar kazandınız.”

Mektubunda kulübe başarı dileğinde bulunan DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ile yönetim kurulu üyeleri Abdurrahman Atasoy ve İrfan Saral, FC Köln’ün 2020-2021 sezonunda deplasmanda giyeceği yeni formasını satın alarak fotoğraf çektirdi.

 

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Minikler hayallerindeki seccadelerini yaptı

Posted by - 12. Januar 2023 0
Baden-Württemberg eyaleti Oberstenfeld beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Selimiye Camii’nde ‘Kendi Seccadeni Kendin Yap’ etkinliği düzenlendi. Oberstenfeld…

„İstanbul Eğitim Zirvesi“

Posted by - 23. November 2021 0
Dünyanın her yerinden uzmanlar ve uluslararası alanda tanınan araştırma kurumları, yeni trendler, yenilikler ve eğitimdeki değişiklikler hakkında konuşmak için sanal…

Münih’te „Hafızlık İcazet Merasimi“

Posted by - 4. Juli 2023 0
Almanya’nın Bavyera eyaleti Münih kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Miraç Camii Kur’an kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayan öğrenciler…