„Dualı Gömlekler Sergisi“ büyük ilgi gördü

488 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Köln Genel Merkezi’nde açılan tezhip ve hat eserlerinin yer aldığı “Dualı Gömlekler Sergisi” büyük ilgi gördü.

15 Şubat 2019 tarihinde açılışı gerçekleştirilen ve gördüğü yoğun ilgi üzerine 25 Şubat 2019 tarihine kadar uzatılan „Dualı Gömlekler Sergisi“ni yaklaşık 5 bin kişi ziyaret etti.

Köln DİTİB Merkez Camii Sergi Salonu’nda hat sanatçısı Dr. Mehmet Vanlıoğlu, tezhip sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu ve 15 kişilik çalışma grubu tarafından hazırlanan birbirinden değerli, el emeği göz nuru 26 eser sanatseverlerle buluştu.

“Dualı Gömlekler Sergisi“ni her gün dolu dolu yaşadıklarını ifade eden hat sanatçısı Dr. Mehmet Vanlıoğlu, sergiye ev sahipliği yapan DİTİB yöneticilerine ve çalışanlarına teşekkür etti. Vanlıoğlu, bu sergiyi hazırlarken çıkış noktasının şifa niyetiyle yazılan Kaside-i Bürde olduğunu ve bundan sonra farklı yerlerde sergiler planladıklarını söyledi.

Tezhip sanatçısı Ayşe Vanlıoğlu ise yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 yılı aşkın tezhip sanatına emek verdiğini ve 20 yıldır öğrenci yetiştirdiğini söyledi. Vanlıoğlu, ‘Dualı Gömlekler Sergisi’ hazırlarken tezhip ve hat sanatına gönüllerini veren öğrencilerinin eserlerini sergileme fırsatı bulduğunu kaydetti. İlk sergilerini Almanya’da açmış ve gösterilen teveccühten ötürü ayrı bir mutluluk duyduğunu ifade eden Vanlıoğlu, “Sergi süresince duygulu anlar yaşadık. Bu manada ilk sergimizin Almanya’da ve DİTİB’in ev sahipliğinde gerçekleşmiş olması bizim için isabetli bir tercih olmuştur. Açıldığı günden itibaren sergimizde DİTİB Camii cemaatimiz başta olmak üzere, Alman dostlarımızı, Alman öğrenci gruplarını, Türkiye’nin sevilen isimlerinden İlahiyatçı-Yazar Prof. Dr. Mustafa Karataş hocamızı ve toplumun her kesiminden insanı ağırladık. Sanatımızı ve sergimizi anlattık” dedi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Erkeklere sünnet yasaklanıyor

Posted by - 19. Februar 2018 0
İzlanda erkek sünnetini yasaklamaya hazırlanıyor. Sputnik’de yeralan habere göre Müslümanlar ve Yahudiler için ortak bir dini ritüel olan erkek sünnetini…

Arakan’da ‚insani felaket‘ uyarısı

Posted by - 2. September 2017 0
BM Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre Guterres, Arakan’da ‚insani felaketin‘ önlenmesi için güvenlik operasyonlarını sürdüren Myanmar güçlerine, sükûnet ve itidal…

Manevi iklimin ardından DİTİB’de bayram

Posted by - 15. Juni 2018 0
Oruçların tutulduğu, iftar sofralarının paylaşıldığı, mukabelelerin okunduğu, teravih namazlarının kılındığı bir Ramazan ayını daha geride bırakmış olmanın hüznünü ve bayrama…