Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan görme engelli 13 yaşındaki Ceren Taşkıran, Braille alfabesiyle hazırlanan Elif-Bâ ile başladı, Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.
Doğuştan görme engelli olan Ceren, azim ve kararlılıkla sürdürdüğü bir yıllık eğitimin ardından Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.
![](http://www.malumat24.com/wp-content/uploads/2019/08/ceren_in_kuran_okuma_azmi.jpg)
Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Meiderich Hacı Bayram Camii din görevlisi ve eğitmen Havva Öztürk, bir kişinin, görme engelinin olmasının bir şeyleri başarabilmesine engel olmadığını belirterek „Ceren Kur’an-ı Kerim öğrenmek için çok hevesli ve azimliydi. Bir yılda gibi bir sürede Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi. Başarılarının devamını diliyorum.“ dedi.
![](http://www.malumat24.com/wp-content/uploads/2019/08/gorme_engelli_ceren_dg_egitmen_ozturk.jpeg)
Ceren‘e özel ders verdiklerini belirten Öztürk, öğrendiklerini arkadaşlarıyla tekrar yaptık ve birlikte okuduk. Arkadaşları da Ceren’e büyük destek verdiklerini ifade etti.
Kur’an-ı Kerim okudukça huzur bulduğunu, onun için Kur’an-ı Kerim okumayı çok sevdiğini ifade eden Ceren’de, “Kur’an-ı Kerim’i öğrenmenin en büyük hayali olduğunu, bu hayaline ulaşmak için çok çalıştım. Şimdi de hedefim Kur’an’ı hatmetmek olacak” dedi.
Ceren Taşkıran’a Meiderich DİTİB Hacı Bayram Camii yönetimi tarafından Braille alfabesiyle hazırlanmış 6 ciltten oluşan Kur’an-ı Kerim hediye edildi.
Ercüment Aydın / Duisburg