İklim Değişikliği Konferansı

328 0

UNFCCC kapsamında Taraflar Konferansı’nın 23’ücüsü bugün Almanya’nın Bonn kentinde başladı. Almanya Çevre Bakanı Barbara Hendricks, 23. Taraflar Konferansı’nın (COP23) açılışında yaptığı konuşmada, hiçbir ülkenin sorumluluktan kaçınmaması gerektiğini ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden bu şekilde korunabilineceğini söyledi.

İki hafta sürecek olan konferansa yaklaşık 200 ülke katılıyor. Konferansın başkanlığını Fiji’nin Başbakanı Frank Bainimarama yapıyor. Fiji, küresel ısınmadan olumsuz etkilenen bir ada ülkesi olmasıyla biliniyor. Hükümet yetkilileri, devlet adamları, çevre aktvistleri ve bilim insanlarının da katıldığı konferansa yaklaşık 25 bin kişi katılıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Başbakanı Emmanuel Macron’un da katılacağı konferansta küresel ısınma ve Paris İklim Anlaşması kuralları da tartışılacak.

Her yıl düzenlenen Taraflar Konferansı’nın ilki 1995 yılında yapıldı. UNFCCC, iklim değişikliğinin dünya çapında bir tehdit olduğunu, bunun için bir eylem gerektirdiğini kabul eden ülkeler tarafından 1992’de kabul edilmiş olan uluslararası bir anlaşma.

Sinan Karamurat

IHA’dan alinmistir

Related Post

Almanya’da fırtına hayatı olumsuz etkiledi

Posted by - 9. Februar 2020 0
Almanya’da öğle saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan Sabine Kasırgası, ağaçların yerlerinden sökülmesine, çatı kaplamalarının ve yol tabelalarının uçmasına yol açtı.…