DİTİB’de ‚Mutlu Yuva‘ konulu konferansa yoğun ilgi

489 0

Rheinland-Pfalz (RLP) DİTİB Eyalet Birliği’nin organizesinde düzenlenen ‚Mutlu Yuva‘ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan emekli İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül, İslam dininin insanı mutlu kılmak için iki dünyayı da hesaba kattığını belirterek, Allah’ın kainatta olan güzelliklerle insana ders verdiğini söyledi.

Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Wörrstadt, Konz, Neuwied, Ingelheim, Landau ve Worms cami derneklerinde gerçekleşen konferansta emekli İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül, aile konusuna değindi.

Gerçekleştirilen konferansa Mainz Dini Danışma Kurulu Başkanı Mahir Celil Dindar, Rheinland-Pfalz (RLP) DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız, eyaletlerin gençlik, kadın ve veli kolları yöneticilerinin yanı sıra toplamda 2 binin üzerinde dinleyici katıldı.

Kur’an-ı Kerim ziyafeti, Mainz Dini Danışma Kurulu Başkanı Mahir Celil Dindar, Rheinland-Pfalz (RLP) DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız’ın selamlama konuşmaların ardından emekli İstanbul Başvaizi Mustafa Akgül ‚Mutlu Yuva‘ kapsamında ‘Kur’an, Kainat ve İnsan’ ve ‘Zikir, Şükür ve Fikir’konularında da ayrı ayrı konferanslar verdi.

Mustafa Akgül konferansında; Kur’an-ı Kerim’in kainatın yaratılışından, oluşumuna kadar bizlere çok fazla ipuçları verdiğini ifade ederken, biz Müslümanların Kur’an-ı idrak etmede, anlamada ve yaşamada geri planda kaldığını belirtti. Batılı bilim adamlarına atfedilen pek çok buluşun Kur’an-ı Kerim’de yer aldığını ifade eden Akgül, önemli olanın Kur’an-ı Kerim’i doğru anlamada, anlatmada ve yaşamada gençlerimize önemli görevlerin düştüğünü söyledi.

İstanbul Merkez Başvaizi Mustafa Akgül, evliliğin kuruluşunda, devamına ve yıkılışına kadar tüm evreleri ve çözüm yollarını sinevizyon eşliğinde sundu.

Mutlu yuvanın formülünün; sadakat, sevgi, saygı, sabır olduğunu söyleyen Akgül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aile içinde kalp kırmak çok kötüdür. Eşler birbirinin kalbini kırmamak için birbirine karşı hassas davranmalı. Mutlu yuva cennetin; mutsuz yuva da cehennemin bir şubesidir. Mutlu yuvanın formülü; sadakat, sevgi, saygı, sabırdır. Evlilik sıkıntıya düştüğünde çiftler dinimizce evliliklerini kurtarmak için sonuna kadar uğraşmalı, her çabayı göstermelidir. Evlilikte ve evlilik öncesinde dört dörtlük insan aranmamalıdır. Çünkü kimse mükemmel değildir. Eşler arasında her hata birbirlerinin yüzüne vurulmamalı. Evlilikte eşler birbirlerinin hataları örtmeli, birbirini sabırla dinlemelidir. Bir yuva yıkılmaya yüz tutmuşsa kadın tarafından bir kişi ve erkek tarafından bir kişi olmak üzere birer hakem olmalıdır. Bu hakemler tarafların avukatlığını yapmak için değil; aileyi, yuvayı kurtarmak için bir araya gelmelidir.”

Konferanslar soru ve cevapların alınmasının ardından sona erdi. Mainz Dini Danışma Kurulu Başkanı Mahir Celil Dindar, Rheinland-Pfalz (RLP) DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Yılmaz Yıldız, Başvaiz Akgül’e çiçek ve hediye takdim edildi.

Ercüment Aydın / Mainz

Related Post

DİTİB ailesi bayramlaştı

Posted by - 16. Juni 2018 0
Ramazan Bayramı münasebetiyle, Köln DİTİB Eyalet Bölge Birliği’ne bağlı derneklerin başkan, yönetici ve din görevlileri bayramlaşma programı ile bir araya…

Avrupalı Denizlililer hayır kahvaltısında buluştu

Posted by - 3. Februar 2020 0
Avrupa Denizlililer Derneği’nin Almanya’nın Leverkusen şehrinde düzenlediği hayır kahvaltısına Denizliler yoğun ilgi gösterdi. Denizli’de ihtiyaç sahibi ilkokul çocuklarının kıyafet ihtiyacını…