Avrupalı Denizlililer hayır kahvaltısında buluştu

466 0

Avrupa Denizlililer Derneği’nin Almanya’nın Leverkusen şehrinde düzenlediği hayır kahvaltısına Denizliler yoğun ilgi gösterdi.

Denizli’de ihtiyaç sahibi ilkokul çocuklarının kıyafet ihtiyacını karşılamak üzere düzenlenen hayır kahvaltısında Belçika, Hollanda ve Almanya’nın farklı şehirlerinde yaşayan 300’ün üzerinde Denizlili bir araya geldi.

Etkinliğe, Leverkusen Büyükşehir Belediye Başkanı Uwe Richrath, T.C. Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, Köln Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Muharrem Kuzey’in yanı sıra Malatya ve Balıkesir dernekleri ile Belçika, Solingen ve Bielefeld Denizliler derneklerinin başkan ve yöneticileri katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Avrupa Denizlililer Derneği Başkanı Ali İnceören açılış ve selamlama konuması yaptı. Birlik, beraberlik ve dayanışmanın önemine vurgu yapan İnceören, Elazığ ve Malatya’da yaşanan depreminin ardından tüm insanlığa örnek yardımlaşma sergilendiğini söyledi.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen İnceören, “2020 yılı Denizli yılı ilan edilmesiyle birlikte Avrupa Denizlililer Derneği olarak Denizli’de yardım eli bekleyen çocuğundan yaşlısına, fakirinden hastasına, kimsesizinden ve bakıma muhtaç hatta bağımlı insanların tedavisine kadar her türlü hayır etkinlikleri düzenleyerek memleketimiz insanına sahip çıkacağız” dedi.

Avrupa Denizlililer Derneği’nin düzenlediği anlamlı etkinlikten dolayı derneğe ve Denizlilere özel olarak teşekkür eden Leverkusen Büyükşehir Belediye Başkanı Uwe Richrath, “Topluma hizmet eden sivil toplum dernekleri toplumu canlı tutar. Özellikle çocuklar toplumun geleceğinin yapı taşıdır ve onlara yönelik yapılan hizmetler de önemlidir” dedi.

Türk toplumunun her daim insani yardımlaşmada örnek olduğunu belirten Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, Avrupa’daki Türk toplumunun Türkiye’deki kardeşlerine el uzatmaları Avrupa’ya örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Sivil toplum kuruluşları ve hemşehri dernekleri Avrupa ve Türkiye arasında köprü vazifesi üstlendiğini söyleyen Erciyes, birlik ve beraberliğinin göstergesi olarak bugünkü etkinliğe katılımlarıyla sahiplenen hemşehri derneklerini tebrik etti.

Avrupa Denizliler Derneği Başkan Yardımcısı ve proje sorumlusu Murat Şahinarslan da, ihtiyaç sahibi çocuklara yardımları ulaştırmak üzere bizzat gidereceğini ve dernek yönetimi tarafından dağıtılacağını ifade etti.


Ercüment Aydın / Leverkusen

Related Post

Arife günü mezarlık ziyareti yapıldı

Posted by - 20. August 2018 0
Köln DİTİB Merkez Camii cemaati, Kurban Bayramı arifesinde Bocklemünd Mezarlığı’ndaki Müslümanlar için ayrılan özel bölümdeki kabristanı ziyaret edilerek, Kur’an-ı Kerim…