DİTİB’de “Dindarlık, Bireysel, Doğal ve Normal” temalı Açık Camiler Günü

368 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 900’ü aşkın derneğiyle birlikte 3 Ekim 2018 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açtı. Bu yıl da yerel ve yabancı ülkelerden gelen onbinlerce misafir, camileri ziyaret ederek İslam dini ve camilerdeki faaliyetler hakkında bilgi edindi. 2018 yılı Açık Camiler Günü “Dindarlık, Bireysel, Doğal ve Normal” temasıyla gerçekleştirildi.

İki Almanya’nın birleşmesi günü olan 3 Ekim tarihi aynı zamanda, 2007 yılından beri Almanya Müslümanları Koordinasyon Kurulu (KRM) nezdinde temsil edilen İslami cemaatler tarafından dinler, kültürler arası ilişkiler ve çoğulcu toplumda beraberlik günü olarak kutlamaktadır.

Köln DİTİB Merkez Camii’nde bu yıl ki Açık Camiler Günü açılış programı; insana, huzur ve huşu veren caminin görkemli kubbesinin altında Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açık Camiler Günü’ne Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Uyum Bakanı Dr. Joachim Stamp, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu, Protestan Kilisesi Diyalog Sorumlusu Kilise Konseyi Üyesi Dr. Detlef Görrig, Köln’ün Ehrenfeld ilçe Belediye Başkanı Josef Wirges, KRM dönem sözcüsü Burhan Kesici ve yeni dönem sözcüsü Erol Pürlü konuşmacı olarak katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Yaşar Aşıkoğlu; ”Müslüman veya başka inanç sahibi her insana karşı saygı, sevgi ve hoşgörü içerisinde olunması gerektiğinin Allah’ın bir emri olduğunu“ ifade etti. Bu cami Köln’ün, hepimizin camisi ve gelecekte de Köln halkına hizmet vereceğine vurgu yapan Aşıkoğlu, “Bu caminin yapımında Köln halkına ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Açık Camiler Günü’ne katılımlarından dolayı Uyum Bakanı Dr. Stamp, Ehrenfeld Belediye Başkanı Wirges, Protestan Kilisesi Diyalog Sorumlusu Kilise Konseyi Üyesi Dr. Görrig ve bütün katılımcılara teşekkür eden Aşıkoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Camilerimizin kapısı ırk, renk, dil ve inanç ayrımı gözetmeksizin herkese açıktır. Açık Camiler Günü vesilesiyle barışın, kardeşliğin ve toplumsal dayanışmanın daha da güçlenmesini diliyorum.”

Açık Cami Günü takvimlerde yerini aldığını söyleyen Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Çocuk, Aile, Mülteciler ve Uyum Bakanı Dr. Joachim Stamp, “Bu yılın ana temasının ‘Dindarlık, Bireysel, Doğal ve Normal’ olduğunu ve camilerde maneviyat, ibadet ve ahlaki değerleri yakından görmek ve Müslümanların günlük hayatında ibadetlerini görüntülemek için bu programın düzenlendiğini söyledi.

Son yıllarda İslam ile ilgili tartışmaların olduğunu belirten Stamp, “25 yıldır bu alanda faal olarak çalışıyorum. Normalleşme sürecini 11 Eylül zedeledi. Dostluklarda kırılmalar oldu. Yaşanan diğer terör olayları ile dünyaya korku salındı. Bu hadiseler tabiatıyla toplumlar ve insanlar etkilendi” dedi.

Stamp konuşmasını söyle sürdürdü: “ İnsanların hangi dine sahip olurla olsunlar, hangi kültüre sahip olurlarla olsunlar onların dinlerinin ve kültürlerinin korunduğu burada kendi ülkelerinden etkilenmeden barış içerisinde yaşamalarını temin edeceğiz. İslam Almanya’ya aittir, İslam Kuzey Ren Vestfalya’ya ve Köln’e aittir. Bunu hayata geçirmek gerekir. Sadece cümle olarak kalmamalıdır.”

Açık Camiler Günü çerçevesinde gün boyu cami rehberlikleri ziyaretçilere camiyi tanıttı. Program çerçevesinde Merkez Camii müştemilatıyla ilgili bilgi verildi. “Cami mimarisi ve el yazma hatlar” konulu sunumlar yapıldı. Gün dolayısıyla cami girişinde Almanca olarak yazılmış ayet ve hadislere oluşan pusulalar ile DİTİB, Merkez Camii ve İslam’ı tanıtıcı broşürler dağıtıldı. Gün boyu süren Açık Cami Günü’nde 5 bine yakın misafire ev sahipliği yapıldı.

Ercüment Aydın / Köln

 

Related Post

Acılı aile evlatlarını arıyor

Posted by - 19. November 2019 0
Kahramanmaraş’tan Almanya’ya çalışmak için giden Kazankıran ailesi, dünyaya gelen ve 5 aylıkken ölen bebeklerinin 22 yıl sonra kendilerinin olmadığını öğrendi.…

DİTİB’de „Ortak Akıl“ buluşması

Posted by - 18. Dezember 2018 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezi, eyalet ve bölge birlikleriyle istişare toplantılarına devam ediyor. Dahlem DİTİB Eğitim Merkezi’nde…