DİTİB’den 80 öğrenciye yatılı gençlik kampı

567 0

Mainz Dini Danışma Kurulu ve Rheinland-Pfalz (RLP) DİTİB Eyalet Birliği tarafından 10-15 yaş grubu kız ve erkek öğrenciler için yatılı gençlik kampı düzenlendi.


11.cisi düzenlenen yatılı gençlik kampı Mainz bölgesi Steineberg şehrindeki gençlik merkezinde gerçekleşti. Beş gün boyunca süren gençlik ve eğitim kampında; Kur’an-ı Kerim, siyer-i nebi, adabı muaşeret, uygulamalı namaz ve 32 farz eğitimi, akşam sohbetleri, yarışmalar, sosyal faaliyetler gibi yoğun ve faydalı bir dizi etkinlikler yapıldı.
Neuwied DİTİB Ravza Camii Camii Din Görevlisi Fatih Aydemir ve eğitimci Ayşe Nur Aydemir, Mainz DİTİB Merkez Görevlisi Niyazi Tok, Koblenz DİTİB Emir Sultan Camii Din Görevlisi Saliha Körükcü eğitim verdiği kampı, RLP DİTİB Eyalet Birliği Genel Sekreteri Güven Sayan ve Eyalet Kadınlar Kolu Başkanı Sevilay Baylan organize etti.
Kamp sonunda öğrenci velilerinin ve Mainz Dini Danışma Kurulu Başkanı Celil Mahir Dindar’ın katıldığı duygu dolu belge merasimi yapıldı. Yoğun ilgi gören kampta, çocuklarla verilen bilgiler velilerle paylaşıldı. Velilere hitap eden DİTİB Rheinland-Pfalz Eyalet Birliği Genel Sekreteri Güven Sayan, çocukların asıl eğitimlerinin aile içindeki yaşantı ve davranışlarla gelişebileceğinin altını çizdi. Sayan, “Burada beş gün boyunca verdiğimiz sadece bir anahtardır. Siz bu anahtarı kullanarak çocuklarınızın manevi gelişimine fayda sağlamalı ve onlara her alanda örnek olmalısınız” dedi.
Dini Danışma Kurulu Başkanı Celil Mahir Dindar ise; “Ağaç yaşken eğilir. Çocuklarımızın bu yaşlarda aldıkları eğitim de onun için çok önemlidir. Bilinçli toplumda ahlaklı gençleri yetiştirme adına güzel adımlar atıldı. Beş gün gibi kısa bir zaman zarfında geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız çok faydalı alışkanlıklar ve bilgiler kazandı” dedi.
Çocukların kamp süresince sorumluluklarını almaları adına çok önemli olduğunun altını çizen Neuwied DİTİB Ravza Camii Din Görevlisi Fatih Aydemir, “Evlatlarımızın gönüllerinde boşluklar var bu kamplar vesilesiyle onların gönlüne; manevi değerlerle donatmaya gayret ettik. Kampın yapılmasına katkıda bulunan ve aynı zamanda maddi desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz” dedi.
Program sonunda eğitim alan öğrencilere başarı belgesi verildi.

Ercüment Aydın / Mainz

Related Post

Almanya’da karnaval sezonu başladı

Posted by - 11. November 2019 0
Almanya’da Ren nehri kıyısındaki kentlerde kutlanan ve “Beşinci Mevsim” olarak adlandırılan karnaval sezonu başladı. Köln kentinde şehir merkezinde toplanan binlerce…

Solingen faciası 26. yılında anıldı

Posted by - 31. Mai 2019 0
Almanya’nın Solingen kentinde beş Türk’ün hayatını kaybettiği ırkçı saldırının 26’ıncı yıldönümü dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi. Neo-Nazi 4 alman genç tarafından…