Yurda dönemeyen Türk vatandaşları yurda getiriliyor

400 0

Almanya’da bulunan ve koronavirüs nedeniyle yurda dönemeyen Türk vatandaşları, Türk Hava Yollarının (THY) seferiyle Köln-Bonn Havalimanı’ndan Türkiye’ye götürülüyor.

Daha önceden konsolosluklardaki listelere kayıtlarını yaptıran Türk vatandaşları, bugün Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes gözetiminde Türkiye’ye hareket edecek.

Devletin bu hizmetinden memnuniyet duyduklarını belirten yolcular,  sosyal mesafe kuralı sebebi ile uzun kuyruklar oluşturdu.

Salgından önce abisini ziyaret etmek için Almanya’ya geldiğini söyleyen Atakan Akyüz, “Bu korona vakasından sonra nurada mağdur olduk. Cumhurbaşkanımızdan, Dışişleri Bakanımızdan Allah razı olsun. Ramazan ayı öncesinde bizleri ailelerimize kavuşturmak için böyle muhteşem bir organizasyon yaptılar” dedi.

Turist olarak Almanya’ya geldiğini fakat geri dönemediğini belirten Şerif Yeşil, “Konsolosluk ve Türkiye’nin çabasıyla beraber Türkiye’ye nasipse bugün dönüş yapacağız” şeklinde konuştu.

Dalda Gülşen ise, “Devletimiz burada bırakmadı bizi, sağolsun” dedi.

Köln-Bonn Havalimanı’da işlemleri gerçekleştirilen 180 yolcu Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli bölgelerde 14 gün süreyle karantinada kalacak.

Almanya’nın diğer kentlerinden tahliye kapsamında gerçekleştirilecek uçuşlar şu şekilde:

21 Nisan: Hannover, Hamburg, Köln ve Frankfurt

22 Nisan: Köln, Berlin, Münih ve Düsseldorf

23 Nisan: Münih ve Düsseldorf

Related Post