DİTİB Hamidi Veli Camii’nde “Ahde Vefa” iftar yemeği

109 0

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Neukirchen-Vluyn beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Hamidi Veli Camii’nde kuruluşundan bugüne emeği geçen cami üyelerine yönelik “Ahde Vefa” iftar yemeği düzenlendi.

30 yılı aşkın caminin kuruluşundan bugüne gönüllü hizmet eden cami üyelerine yönelik düzenlenen “Ahde Vefa” iftar yemeği, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Neukirchen-Vluyn DİTİB Hamidi Veli Camii dernek başkanı İbrahim İnci, din görevlisi Osman Yetüt ve Düsseldorf DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Ersin Özcan günün anlamını ve önemini belirten konuşma yaptı.

Camilerin önemine değinen DİTİB Hamidi Veli Camii din görevlisi Osman Yetüt, “Neukirchen-Vluyn beldesinde inşa ettiğiniz ve desteklediğiniz bu eser, gelecek nesillere bıraktığınız en büyük mirastır. Rabbim, camimizin inşa ve imarında öncülük eden ebediyete irtihal etmiş büyüklerimize rahmet, 30 yılı aşkın camimizi destekleyen, yardımlarını esirgemeyen siz değerli büyüklerimize de hayırlı, sağlıklı ve uzun ömürler ihsan eylesin” dedi.

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan dernek başkanı İbrahim İnci’de ”Camiler Müslümanların hayat sigortasıdır” dedi. İnci, “Caminin kuruluşunun 35’inci yılında dünden bugüne emeği geçen büyüklerimize şükranlarımızı ifade etmek, teşekkürlerimizi sunmak üzere “Ahde Vefa” iftar yemeği programı düzenledik. Sizlerin gönüllü hizmetleri ve gayretleri takdire şayandır. 30 yılı aşkın camimize maddi ve manevi katkı sunan, iz bırakan başta birinci nesil büyüklerimize ve üyelerimize gönülden şükranlarımı sunuyorum. Rabbim katkı sunanlardan razı olsun” diye konuştu.

Türkiye’de 6 Şubat günü ‚yüzyılın felaketi‘ olarak adlandırılan depremin ardından ‘tek yürek’ olunduğunu, dayanışma, birlik ve beraberlik duygusu ile güzel bir süreç yaşandığını ifade eden Düsseldorf Eyalet Birliği Başkanı Ersin Özcan, “DİTİB ailesi olarak depremin ardından başlatılan nakdi ve ayni yardımlarla bir olduk. Yaraları bir nebze sarmak için herkes üzerine düşeni yaptı ve yapmaya devam ediyor. İnşallah bu deprem felaketinin yaralarını en kısa zamanda saracağız. Felakette vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifa diliyoruz. Rabbim böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Özcan, “Caminin kuruluşundan bugüne kadar hizmeti olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu hayra sebep olan herkesten Allah razı olsun” dedi.

Daha sonra iftar yemeğine katılan 30 yılı aşkın camiye maddi ve manevi destek sunan cami üyeleri duygularını ifade eden konuşmalarında, programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Konuşmaların ardından 30 yılı aşkın camiye maddi ve manevi destek sunan üyelere günün anısına onur plaketi takdim edildi.

“Ahde Vefa” iftar yemeği ilahilerin ardından okunan akşam ezanı ile birlikte oruçlar açılarak program son buldu.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Almanya’da camiye asılsız bomba ihbarı

Posted by - 1. März 2020 0
Almanya’nın güneyinde bulunan Pforzheim kentinde dün akşam saatlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fatih Camisine bomba ihbarı yapıldı.