DİTİB Genel Başkanı Kuzey, gençlerle iftar sofrasında bir araya geldi

115 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, Ramazan ayı münasebetiyle gençlerle iftar sofrasında bir araya geldi.

DİTİB Federal Gençlik Birliği’nin düzenlediği eyalet ve bölge gençlik birlikleri temsilcilerinin katıldığı iftar sofrasında, DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey, orucunu gençlerle birlikte açtı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından iftar programın açılış konuşmasını DİTİB Federal Gençlik Birliği Başkanı Mustafa Salih Durdubaş yaptı. Gençlik çalışmalarından bahseden Durdubaş, “Cemiyetlerin geleceğini inşa edecek gençlerin çalışmalarda yer alması, katılması çok önemlidir. Hedefimiz, topluma fayda sağlayacak gençlik çalışmalarını daha ileriye getirmektir. Niyetimizi halis tutalım, çalışmalarımıza Allah rızası için devam edelim” dedi.

Köln DİTİB Genel Merkez Konferans Salonu’nda düzenlenen iftar programında konuşan DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey’de gençlerin Ramazan ayını tebrik etti.

Ben varım diyebilecek gençlere ihtiyacımız var

Gençlerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Başkan Kuzey, “Gerçekten bu akşam bu salonun gençlerle dolmuş olmasından dolayı duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Din görevlilerimizle ve dernek başkanlarımızla yaptığımız toplantılarda hep sizlerin öneminden bahsediyoruz. DİTİB’in, buradaki Müslüman toplumun geleceği olduğunuzdan sizlerle ilgili yapılması gereken çalışmalardan bahsediyoruz. İslam’ın anlatılması noktasında yaşadığımız toplumda sizlere büyük görevlerin düştüğünü bilmemiz gerekiyor. Peygamber efendimizin etrafında hep sizler gibi genç sahabe efendilerimizin olduğunu görüyoruz. Sizlerden beklentimiz ve arzumuz, camilerimizde gençlerle ilgili etkinlikler olduğunda, ben varım, ben bu işi yaparım diyebilecek arkadaşlarımıza, sizler gibi gençlere ihtiyacımız var. Peygamber efendimizin yanındaki gençler gibi sizler de bu camilerde, hocalarımızın, yönetimdeki büyüklerinizin etrafında pervane olmanızı ve onlara destek olmanızı arzu ediyoruz. Eğer bir şeyden dertleniyorlar isek onların derdini, sorununu çözmeye gayret gösterelim diyoruz” ifadelerini kullandı.

Gençlerimize güveniyoruz

Gençlik döneminin öneminden bahsedip, sahabe hayatından örnekler veren Kuzey, “Hepimiz bu dünyada yolcuyuz, hepimiz bu dünyada geçiciyiz. İnsanın bu dünyadaki yolculuğu sadece bu dünyayla sınırlı değil. Gençlik dönemi var, olgunluk dönemi var, sonra ihtiyarlık dönemi, sonra da ölümle bu dünyadan ayrılma var. Sizler sadece bu dünyayı değil, geleceğe bakan, ölümden ötesini de gören ve oraya göre yaşayan gençler olmalısınız. Bizler Allah’ın akıl verdiği, irade verdiği ve yeryüzüne halifesi olarak seçtiği kulum dediği kişileriz. Onun için o kulluğa göre hayatımızı şekillendirmeye gayret göstermeliyiz. Ben sizlere güveniyorum. Gençlerimize güveniyorum. Geleceğimizin sizler olduğunu biliyorum” diye konuştu.

Gençler deprem kampanyalarına destek sundu

Gençlere teşekkür eden Kuzey, konuşmasını şöyle tamamladı: “DİTİB çatısı altında olduğumuzu bilerek, aidiyet ve kurumsal çerçeve içerisinde hizmet etmeye gayret gösterelim. Ve bunları yaparken istişareden asla taviz vermeyelim. Yani sürekli başkanlarımızla, yöneticilerimizle, hocalarımızla, bölge birliklerimizle istişare halinde olalım. Depremin ardından kampanyalarımıza göstermiş olduğunuz katkıdan, sizlerin samimi ve oradaki ihtiyaç sahiplerine yaptığınız yardımlardan dolayı gösterdiğiniz faaliyetlerden, çabalardan dolayı canı gönülden teşekkür ediyorum.”

Müslüman genç güzel ahlakı ve çalışkanlığıyla örnek olmalı

İftar programında gençlere hitap eden Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Sedide Akbulut’ta, Müslüman gençlerin güzel ahlak ve çalışkanlıkları ile diğer gençlere örnek olmaları gerektiğini anlattı. Akbulut, “Genç derken insan hayatının bir evresi, bir dönemi kastedilir. Ancak Farsça da gencin karşılığını hazine olarak tanımlandığını görünce aslında sadece insan hayatının bir evresi olmadığını, hiçbir zaman kaybedilmeyecek bir hazine, enerji ve sürekli canlı tutulan bir ideal olduğunu keşfettim. Yani gençlik hayatın bir evresinden öte hayata dinamizm katan inancı, ideali eyleme dönüştüren ve yaşınız her ne olursa olsun sizi diri tutan demektir. DİTİB teşkilatı uzun yıllardır bu toplumda varlığını özveriyle sürdürmeye devam ediyor. Hepimiz için DİTİB varlığı bir nimet. DİTİB dini değerlerimizi her daim nesle aktarımını sağlayan kuruluştur. Bu maceranın içerisinde bu çabanın bu gayretin içerisinde bulunan gençleri tebrik ediyorum. İdealleriniz, hedefleriniz yarın nesilden nesile, sizden sonraki nesillere aktarıldığında, bugün bu şartların belki de on mislisini Köln için, başka şehirler için oluşturacak geleceksiniz. Gençliğin özellikle hız ve haz çağı dediğimiz şu yüzyılda nefsi arzuları ya da şehevi duygularına hapsolmadan, yenilmeden inandığı bir değer, örnek aldığı bir nebinin peşinde yürüyor olması, bizim için en büyük şeref. Gençler tuttuğunuz yol ne olursa olsun, her zaman sizi tutan bir inanç ve değeriniz var” ifadelerini kullandı.

DİTİB Yönetim Kurulu üyeleri, birim müdürleri, federal gençlik birliği, eyalet ve bölge gençlik birliklerinin katıldığı iftar programı birlikte yapılan sahurla sona erdi.

Related Post

Almanya’da mahkumlara erken tahliye

Posted by - 19. Dezember 2020 0
Almanya’da 1000’e yakın mahkum Noel Bayramını evde geçirmeleri için erken tahliye edildi. Cezaevinde iyi hal gösteren mahkumların yararlandığı bu durumdan,…