Cami öğrencilerine uygulamalı çevre temizliği anlatıldı

452 0

Köln – Bonn DİTİB Merkez Camii 4-6 yaş grubu öğrencileri çevre temizliğinde farkındalık oluşturmak için örnek olacak bir etkinliğe imza attı.

Bonn DİTİB Merkez Camii din görevlileri Nesibe Ercan ve Nuray Zengin tarafından camiye gelen minikleri çevre duyarlılığı ve temizliğine ilişkin konuların işlendiği ders, uygulamalı olarak anlatıldı.

Daha önce de beden ve elbise temizliği konularının ala alındığı derste; insanları, hayvanları bütün canlıları kapsayan çevre temizliğine değinildi. İslam Dini’nin maddi ve manevi temizliğe verdiği önemi aktaran din görevlisi Ercan, Hz. Peygamber’in (sav) ‘’Yoldaki eziyet verici şeylerin kaldırılması sadakadır’’ hadis-i şerifinden bahsetti.

Din görevlisi Ercan etkinlikle ilgili şunları kaydetti: “İnsanlara, hayvanlara ve bitkilere zarar veren şeylerin neler olabileceği çocuklara soruldu ve bu konuda onların fikirleri dinlenildi. Çocuklar, sokaklara ve denize atılan çöplerin insanlara ve hayvanlara zarar verdiğini hatta oynadıkları parkların kirletilmesi, yürüdükleri yolların çöpten dolayı kötü kokması ve gözlerine hoş gelmemesi, bilinçsizce sokağa attığımız çöplerin insanların sağlığına da zarar verebileceğini söylediler. Sokaklar, caddeler, ormanlar, denizler kısacası yaşadığımız çevre bütün canlıların hizmetine sunulmuştur. Bizlere sunulan bu yerlerin temiz tutulması bütün insanların görevidir.”

Ders sonrası Bonn DİTİB Merkez Camii avlusunda ve çevresinde çocuklarla birlikte çöp toplandı. Çevre temizliğine katılan minikler ise, çevre ve doğayı korumak adına yaptıkları işten mutlu olduklarını belirterek, gördüğükleri çöplerin dahi çevreyi nasıl kirlettiğini, küçükte olsa yerlere çöp atmayacaklarını ve atanları uyaracaklarını söylediler. Etkinlikte torbalar dolusu çöp toplandı.

 

Ercüment Aydın/ Köln

Related Post

Seçim yılında Alman ekonomisi ne durumda?

Posted by - 8. August 2017 0
Seçmenlerin siyasi tercihlerinde ekonomik gidişat da son derece belirleyici oluyor. Peki, sonbaharda Almanya’da yapılacak genel seçimler öncesinde Almanya’da ekonomik durum…