Bergheim DİTİB Yeni Camii ve Kültür Merkezi’nin temeli atıldı

585 0

Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Bergheim şehrinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Yeni Camii ve Kültür Merkezi’nin temeli törenle atıldı.

Temel atma törenine; Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, Berlin Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen, Belediye Başkan Vekili Herrmann Rössler, Köln Din Hizmetleri Ataşesi Muharrem Kuzey, DİTİB Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri İrfan Saral ve Yılmaz Yıldız’ın yanı sıra Kilise ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çevre DİTİB derneklerinin başkan ve yöneticileri ile Bergheim’de ikamet eden Alman ve Türk sakinler katıldı.

Bergheim şehir merkezinde inşa edilecek yeni cami ve kültür merkezi projesi, üç kattan oluşuyor. Toplam bin 850 metrekare alan üzerine inşa edilecek külliyede, aynı anda 700 kişinin ibadet edebileceği 500 metrekare ibadet alanı ile kütüphane, çok amaçlı konferans salonu, derslik, lokal, gasilhane, morg ve idari birimleri bulunacak.

Tek kubbeli olarak inşa edilecek cami ve kültür merkezinin avlusunda ise dört ayak üzerine oturtulmuş bir kubbe ile örtülü şadırvan yer alacak. Caminin inşaatın en geç iki yıl içersinde tamamlanması hedefleniyor.

Bergheim Camii din görevlisi Mustafa Aksoy’un Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dernek başkanı Muhammet Akpınar ve cami projesini yürüten inşaat mühendisi Mehmet Tümce, cami ve müştemilatı hakkında bilgi verdi. Akpınar, caminin yapımında emeği geçen başta belediye başkanı olmak üzere kilise ve yerel yöneticilere, Bergheim sakinlerine ve cami cemaatine teşekkür etti.

Din özgürlüğünün anayasa tarafından güvence altına alındığını vurgulayarak sözlerine başlayan Bergheim Belediye Başkan Vekili Herrmann Rössler, bu gün bu temel atma törenine Allah’a ve insanlara karşı sorumluluğu ön gören özgürlükçü anayasanın imkan verdiğini ifade etti. Daha sonra, son dönemde Köln DİTİB Merkez Camii etrafında gündeme gelen tartışmalara değinen Rössler, „Allah’a şükür Bergheim Köln değil, Berlin ya da Ankara da değil. Bizim için bu gün burada dünya politikası kesinlikle söz konusu değildir“ diyerek cami ve kültür merkezinin bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da Bergheimlılar için barışa ve birlikte yaşamaya vesile olması dileğinde bulundu. Ayrıca cami dernek yönetimine ve üyelerine 40 yıla aşkın süredir Bergheim şehrine yaptıkları katkıdan dolayı teşekkür eden Rössler, “Bundan sonra da birlikte güzel çalışmalar yapacağımızı temenni ediyorum” dedi.

Camilerin Allah’ın evi olduğunu ifade eden Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen, bu nedenle Müslümanlar gittiği her yerde kendisine ev almadan camiler inşa ettiğini söyledi.

Türkmen konuşmasında; camilerin bir eğitim merkezi, hatta yazılı, sözlü, yoklama ve sınav zorunluluğu olmayan, ama günde beş vakit devam edilen yeryüzünün en önemli okuları olduğunu, camlerin bir sosyal ve kültürel merkez olup, doğumdan ölüme Müslümanların bütün hayatlarını kuşattığını ve özellikle farklı kültürel toplumlarda iletişimin ve kendimizi ifade etmenin en güzel mekanları olduğunu ifade etti.

Temeli atılan caminin sadece burada yaşayan Türk toplumu için değil Bergheim’in ortak bir eseri ve zenginliği olacağıda vurgu yapan Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, “Mabetler toplumun her kesiminden insanların bir araya geldikleri, kaynaştıkları kutsal mekanlardır. Dolayısıyla, toplumsal dayanışmaya hizmet sağlayan önemli merkezlerdir. Bu cami tamamlandığında Türk toplumunun birlik ve dayanışmasını artıran bir merkez olduğu kadar, tüm toplumu bir araya getirecek önemli bir çekim merkezi olacağına inanıyorum. Bu düşüncelerle, temel atma töreninin hayırlı olmasını ve toplumumuzun desteğiyle camimizin bir an önce tamamlanmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Köln Din Hizmetleri Ataşesi Muharrem Kuzey’in yapdığı dua eşliğinde Bergheim DİTİB Camii ve Kültür Merkezi’nin temeline sembolik olarak ilk harç atıldı.

Ercüment Aydın / Bergheim

Related Post

Bad Bentheim DİTİB’den örnek davranış

Posted by - 11. September 2018 0
Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’ne bağlı Bad Bentheim şehrinde bulunan Katolik St. Johannes Kreşi ve Çocuk Yuvası’nın yer sıkıntısını Diyanet İşleri…

10 Kasım’da Atatürk anıldı

Posted by - 10. November 2019 0
Türkiye’nin Köln Başkonsolosluğunda düzenlenen törenle, aramızdan ayrılışının 81. yıldönümünde cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, onun şahsında dava ve silah…