Tübingen Üniversitesi İslam İlahiyat Merkezi 10. kuruluş yıl dönümünü kutladı

134 0

Uluslararası üne sahip Tübingen Üniversitesi çatısı altında kurulan İslam İlahiyat Merkezi (ZITH) 10. kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Tübingen Üniversitesi tarihi binasınında düzenlenen kutlamaya; Baden-Württemberg Eyaleti Bilim, Araştırma ve Sanat Bakanlığı ve Devlet Sekreteri Petra Olschowski, Tübingen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bernd Engler, İslam İlahiyat Kürsüsü kurucusu ve emekli rektör danışman Prof. Dr. Dr. Stefan Schreiner, İslam İlahiyat Merkezi Direktörü Prof. Dr. Erdal Toprakyaran, Akademik Koordinatörü Dr. Abdelaali El Maghraoui ve Danışma Kurulu Başkanı (ZITH) İlahiyatçı Gürcan Mert, Umman Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı temsilcisi Dr. Abdulrahman Al Salmi, Saraybosna Üniversitesi İslam Araştırmaları Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. hfz. Aid Smajić’in yanı sıra kilise üst düzey temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri ile İlahiyat Merkezi’nde öğrenim gören öğrenciler katıldı.

İslam İlahiyat Merkezi, Alman akademik sisteminde İslam ilahiyatının kurulması için öncü çalışmalar yaptığını, genç akademisyenlerin eğitimi ve İslam din eğitimi dersleri için geleceğin öğretmenlerinin yetiştiğini belirten Baden-Württemberg Eyaleti Bilim, Araştırma ve Sanat Bakanlığı ve Devlet Sekreteri Petra Olschowski, “İslam İlahiyat Merkezi’nin 10. yıl dönümü kutlaması ile ihtiyaç duyulan dinler arası ilişkileri okullara ve topluma taşıyor” dedi.

Tübingen Üniversitesi’nde dinler arası ilişkilerin önemine de vurgu yapıldı.

On yıl boyunca İslam İlahiyat Merkezi’nin, uluslararası üne sahip bir eğitim ve araştırma kurumu haline geldiğini söyleyen Tübingen Üniversitesi İslam İlahiyat Kürsüsü kurucusu ve emekli rektör danışman Prof. Dr. Dr. Stefan Schreiner, “Merkez, Alman üniversitelerinde İslam teolojisinin kurulmasını dinler arası ilişkilere ve dinlerin barış içinde bir arada yaşamasına önemli bir katkı olarak görüyor“ diye konuştu.

Tübingen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bernd Engler de İslam İlahiyat Merkezi hakkında bilgi verdi. Engler, “İslam İlahiyatı”, “İslam Din Eğitimi”, “Avrupa Bağlamında İslam Teolojisi”, “İslam İlahiyat Uygulamalı Manevi Rehberlik ve Sosyal Hizmet“, „Dinlerarası İlahiyatlar – Dinlerarası Çalışmalar“ lisan ve yüksek lisans derecesinde toplam altı ders sunulduğunu ve yedi kürsüden oluştuğunu söyledi.

Tübingen Üniversitesi İslam İlahiyat Merkezi Direktörü Prof. Dr. Erdal Toprakyaran da, İslam ve Hıristiyan teolojisinin ortak bir yönü olduğuna dikkat çekti. Toprakyaran sözlerine şöyle devam etti: “Teoloji, mezhepsel bir bilimdir ve sağlam temelli, eleştirel ve farklılaştırılmış bir temel tutuma ihtiyaç duyar. Öğrencilerimiz uluslararası ve disiplinler arası kabul görmüş yöntemleri öğreniyor”.

10 yıldır Danışma Kurulu Başkanlık görevini yürüten Gürcan Mert ise, kuruluşundan bu güne görev yapan, katkı sunan profesör, eğitmen ve dini cemaatlerin tüm çalışanlarına teşekkür etti. Mert, İslam İlahiyat Merkezi Danışma Kurulu’nda en güçlü destekçisi ve çok büyük pay sahibi Rektör Prof. Dr. Bernd Engler’e ve bu işin başarılı olması için yıllardır ciddi emek ve çaba sarf eden Baden-Württemberg DİTİB Eyalet Birliğ Üst Kurul Başkanı Erdinç Altuntaş’a, İslam İlahiyat Merkezi Direktörü Prof. Dr. Erdal Toprakyaran’a, kuruluşundan buyana kurul üyeliği görevini yürüten Ali İpek ile Seat Üzeirovski’ye ve diğer tüm destekçilere de şükranlarını sundu.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Kafasız Kız

Posted by - 26. März 2019 0
Maya ve iki yaşındaki ablası Charlie, Cadılar Bayramı çerçevesinde