Dini temsilciler çevre kirliliğine dikkat çekmek için ağaç dikti

563 0

Almanya’nın Bad Kreuznach şehrinde özellikle son yıllarda artan çevre kirliliğine dikkat çekmek için üç dinin temsilcisi birlikte elma ağacı dikti.

Bad Kreuznach şehrinde faaliyet gösteren Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii, Bad Kreuznach Kiliseler Birliği ve Yahudi Cemaati’nin birlikte organize ettiği etkinliğin, çevre kirliliğin önüne geçmek ve her cuma yapılan iklimi kurtarma protestolarından esinlenerek hem farkındalık oluşturmak hem de ağaç dikmeyi özendirmeyi amaçladığı belirtildi.

Merkez Camii Din Görevlisi Murat Tokgöz ve Dernek Başkanı Cihan Şen, Bad Kreuznach Kilise Birlikleri Başkanı Claus Clausen ile Yahudi Cemaati Başkanı Valerjan Ryvlin etkinliğe katılarak, dinlerine ait kutsal kitaplardan dua okudu.

Etkinlik, Bad Kreuznach DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi Murat Tokgöz’ün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Almanca mealini okuyan Dernek Başkanı Cihan Şen, bu dikilen ağacı ortak dikilecek son ağaç olmayacağını ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından, Bad Kreuznach Belediyesi tarafından tanzim edilen yere dikilen elma ağacına her dinin temsilcisi sembolik olarak kazma vurup, toprak attı.

Çevre konusunda duyarlılığın arttırılmasını önemsediklerini belirten Şen, ortak bir platformda yılda 3 defa biraraya gelindiğini ve yapılan son toplantıda birlikte bir ağaç dikmeye karar verdiklerini söyledi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Posted by - 16. Juli 2018 0
İSKENDER GÜNGÖR Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından hain darbe girişiminin ikinci yılı nedeniyle „15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü“ anma…

Avrupalı Köprübaşılılar 9. kez buluştu

Posted by - 25. Februar 2020 0
Avrupa Trabzon Köprübaşılılar Derneği’nin “Birlik, Beraberlik ve Dayanışma” adı altında dokuzuncusunu düzenlediği buluşmada, Hanau kentinde ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenler…