‘DİTİB Dernek Başkanları Çalıştayı’ yapıldı

323 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Baden Württemberg Eyaleti ve Stuttgart Bölge Birliği işbirliğiyle düzenlenen ‘Dernek Başkanları Çalıştayı’ Strazburg DİTİB Akademisi’nde gerçekleştirildi.

Çalıştaya, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, DİB Müşaviri Haydar Bekiroğlu, Stuttgart Dini Danışma Kurulu Başkanı Musa Uzun, Württemberg Bölge Birliği Başkanı İsmet Harbi, Bölge Merkez Görevlisi ve Stuttgart Dinler Konseyi Başkanı Ali İpek’in yanı sıra eyalet birliğine bağlı 96 derneğin başkan ve yöneticileri katıldı.

Çalışmalarda genel ilkeler, uygulamada birlik sağlanması ve görüş alışverişinde bulunulması amacıyla düzenlenen çalıştay, Kur‘an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı İsmet Harbi, 2019-2020 faaliyet takvimi ile ilgili bilgi verdi.

Din eğitiminin önemine vurgu yapan Dini Danışma Kurulu Başkanı Musa Uzun’da eğitim konusunda yapılan çalışmalara değindi. Uzun, birlik, beraberlik ve iş birliği içerisinde faaliyetlerin 2020 yılında da bütün hızıyla devam edileceğini söyledi.

Stuttgart Dinler Konseyi Başkanı Ali İpek ise 2015 yılında kurulan konseyin kuruluşundan buyana yaptığı çalışmaları, faaliyetleri ve işbirliğinin önemini anlattı. Dinler Konseyi’ne Stuttgart şehrinde faaliyet gösteren tüm dini kuruluşların dahil olduğu söyleyen İpek, ortak toplumsal konuları ve faaliyetleri ele aldıklarını ifade etti.

Derneklerde eğitimin kalitesinin artırılmasına yönelik faaliyetlerden ve derneklerin ahenkli çalışmasının öneminden bahseden DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, medeniyetleri inşa eden belli başlı kavramlardan birisinin iyilik olduğunu söyledi.

Türkmen şöyle konuştu: “Bütün medeniyetleri inşa eden belli başlı kavramlar vardır. Bir din ve medeniyet olarak İslam’ı anlamak, anlatmak ve yaşamak istediğimizde karşımıza çıkan temel kavramlardan birisi de hiç şüphesiz iyiliktir. İslam medeniyeti de hayır kavramı üzerine kurulmuştur. İslâm medeniyetinin önemli unsurlarından birini teşkil eden hayır müesseseleri vardır. Allah yolunda harcama yapmayı, fakir, muhtaç ve kimsesizlere infakta bulunmayı, iyilik yapmada, yardımlaşmada, hayır ve yararlı işlere yönelmeyi öğütleyen birçok âyet Müslüman toplumlarda vakıf anlayış ve uygulamasının temelini oluşturmuştur. Bu çerçevede yaşadığımız şehirlerde komşularımızla, yerel yönetimlerle iyi ilişki ve iş birliğimizi daha da geliştireceğiz. Kendimizi iyi anlatacağız. Gençlerimize sahip çıkacağız. Çalışmalarımızı bir ahenk içerisinde yapacağız.“

Diyanet’in tarihi ve kurumsal yapısı hakkında kısa bilgiler paylaşarak konuşmasına başlayan Haydar Bekiroğlu, “Diyanet İşleri Başkanlığı; dinî, ahlakî ve manevi değerlerimizi ayakta tutan, insanlığın barış ve huzuruna katkı sağlayan, din-i mübin-i İslâm ile ilgili her konuda referans alınan saygın bir kurumdur” dedi.

Diyanet, dünya Müslümanlarının tamamını bir ailenin farklı fertleri olarak gördüğüne vurgu yapan Bekiroğlu,  “Mazlum ve mağdurun yanında, ‘7 Kıtada İnsanlığın Hizmetinde’ şiarıyla hareket eden ve ‘İyiliği yeryüzünde egemen kılmak’ için durmaksızın çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı, umut, huzur ve barış demektir. Biz, insanlığa umut, iyilik, hayat götürmeyi hedefleyen bir medeniyetin temsilcileriyiz. Her biri göğsümüzü kabartan nitelikteki hayır yarışı hizmetleri, eksilmeden devam edecektir. Her ne yapıyorsak bunu Allah rızası için yapacağız. Bu çalıştaylar aracılığıyla istişare edeceğiz, danışacağız, bilgimizi, bilincimizi ve uhuvvetimizi tazeleyeceğiz“ ifadelerini kullandı.

İki gün süren çalıştayda; derneklerimizin karşılaştığı hukuki sorunlar ve çözüm önerileri, gençlik ve kadın faaliyetleri, eğitim ve rehberlik hizmetleri gibi konular ele alındı.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Kimyasal saldırı lanetledi

Posted by - 25. April 2017 0
Tarihi Köln Katedralinin önünde yapılan protesto gösterisinde göstericiler, Suriye rejimi ve Esed aleyhinde sloganlar attı. Ellerinde Suriye bayrakları olan göstericiler…

Kanserden kurtulanların ülkesi

Posted by - 2. Februar 2018 0
Kanserden kurtulmanız hangi ülkede yaşadığınız ile bağlantılı desek inanırmısınız? Bu teoriye inanmanız için birçok veri mevcut. Tıp alanında önde gelen…

Almanya’da camiye asılsız bomba ihbarı

Posted by - 1. März 2020 0
Almanya’nın güneyinde bulunan Pforzheim kentinde dün akşam saatlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Fatih Camisine bomba ihbarı yapıldı.

Evde Hayat Var

Posted by - 27. März 2020 0
şin ciddiyetini anlamayıp hala sokağa çıkanlara bir önerim var; evde oturup TV izlemek, yoğun bakımda tavanı izlemekten daha iyidir.