Moschee-Forum işaret dilinde cami rehberliği sundu

377 0

Uluslararası Engelliler Günü münasebetiyle Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) bünyesinde yeni oluşturulan Moschee-Forum-Köln birimi ile Interkulturelles Institut für Inklusion (III e.V) Derneği işbirliğinde, işitme engellilerine yönelik cami rehberliği düzenlendi.

III e.V. derneği üyesi 50 Müslüman işitme engelli gence, İslam ve cami müştemilatı hakkında işaret diliyle bilgilendirme yapıldı, camilerin sosyal ve kültürel özellikleri anlatıldı.

Moschee-Forum Direktörü Murat Şahinarslan, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) hayatından örnekler vererek, “Peygamberin güzel ahlakını örnek almayıp, engelli insanları dışlayanların asıl kendi kalpleri engellidir” dedi.

Moschee-Forum öncülüğünde ve III e.V. işbirliğiyle 2020 yılında bir eğitim programı serisi hazırlayacaklarını kaydeden Şahinarslan, her zaman işaret dilinde cami rehberlik hizmetleri sağlayacaklarını ifade etti.

Interkulturelles Institut für Inklusion (III e.V) Derneği Başkanı Funda Fidan da,  Moschee-Forum ile birlikte engel tanımayan organizasyonlar ve etkinlikler üzerinde çalışmayı arzuladıklarını söyledi.

Etkinlik sonunda III e.V. derneği üyesi işitme engelli gençler, Moschee-Forum yöneticilerine ve cami rehberlerine teşekkür etti.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Bramsche’de camiye tehdit mektubu

Posted by - 4. August 2023 0
Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde yer alan Bramsche beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Eyüp Sultan Camii‘ne ırkçı NSU…