Almanya Boşnak İslam Cemaati’nden deprem bölgelerine anlamlı destek

93 0

Almanya’da yaşayan Boşnaklar, Türkiye’deki depremzede kardeşlerini unutmadı.

‘Asrın felaketi‘ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin ardından, merkezi Wiesbaden şehrinde bulunan Almanya Boşnak İslam Cemaati (IGBD), yaraları sarmak için ülke genelinde bütün dernekleriyle seferber oldu.

Almanya Boşnak İslam Cemaati, deprem bölgesi için başlattığı kampanyalarda topladığı 282 bin Euro’luk bağışı, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Deprem Yardım Kampanyası aracılığı ile afet bölgesine gönderdi.

DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey beraberindeki heyet ile birlikte Almanya Boşnak İslam Cemaati’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Kuzey, deprem bölgesine verdikleri destekten dolayı IGBD başkanı Zenahir Mraković’e teşekkür etti.

Depremin ardından Türkiye’nin içinde bulunduğu sürecin zor bir dönem olduğunu ifade eden Kuzey, Türkiye’de depremle birlikte ciddi bir faleket yaşandığını ve bu felakete kayıtsız kalmadıkları için Almanya Boşnak İslam Cemaati’ne teşekkür etti. Kuzey, “Bu afet karşısında Boşnak İslam Cemaati, Türkiye’deki kardeşlerini yalnız bırakmadı. Bundan ziyadesiyle mutlu olduk. Bu bizim kardeşliğimizin, birlik ve beraberliğimizin göstergesidir. Bu manada bizler de sizi ziyaret ederek, teşekkürlerimizi ve minnettarlığımızı ifade etmek istedik” dedi.

Cemaatlerinin Türkiye’ye yardım konusunda son derece hassas davrandıklarını söyleyen Almanya Boşnak İslam Cemaati başkanı Mraković, sadece camilerde değil, kermes gibi farklı aktiviteler ve küçük çaplı da olsa standlar kurarak yardımlar toplandığını ifade etti. Almanya’da Boşnak cemaatinin topladığı bu yardımın yüksek bir meblağa ulaştığını dile getiren Mraković, “Bugüne kadar toplanan yardımların üzerinde bir yardım topladık. Bu da Boşnakların Türkiye’ye ve Türk insanına olan sevgisi ve muhabbetini gösteriyor. Bundan sonra da üzerimize ne düşüyor ise yapmaya hazırız”diye konuştu.

Ziyarette ayrıca Almanya’da İslam din dersi, Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi (KRM) ve diğer alanlarda birlikte çalışma noktasında istişarelerde bulunuldu.

Günün anısına DİTİB Genel Başkanı Dr. Muharrem Kuzey IGBD Başkanı Zenahir Mraković’e teşekkür plaketi takdim ederken, Mraković’te Kuzey’e umudun ve acının sembolü ‘Srebrenitsa Çiçeği’ tablosunu hediye etti.

DİTİB Genel Sekreteri Eyüp Kalyon, Toplum ve Kurumsal İşbirliği Müdürü Dr. Zekeriya Altuğ ile IGBD Başimamı Aldin Kusur, Genel Sekreteri Adem Hasanović’te ziyarette hazır bulundu.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

24 saatte ev yapmak mümkün mü?

Posted by - 5. August 2023 0
Modüler yapı sisteminde son dönemde giderek yaygınlaşan ev yapım tekniklerinde çeşitlilik artıyor. Modul-Us Yapı’nın sahibi Mimar Bülent Aydın, 24 saatte…

UİP öğrencilerine tecrübeler aktarıldı

Posted by - 8. September 2020 0
Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) desteğiyle Türkiye’de Uluslararası İlahiyat Programı‘na (UİP) gitmeye hak kazanan öğrenciler arasında tanışma ve bilgilendirme…