Messkirch DİTİB Camii ibadete açıldı

177 0

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Messkirch beldesinde inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camii, ibadete açıldı.

1990 yılında kurulan Messkirch DİTİB Camii yeni hizmet binası iki yıl gibi kısa sürede tamamlandı. 4 bin 700 metrekare alan üzerine inşa edilen cami, yaklaşık 400 metrekare ibadet alanına sahip. 20 metre uzunluğunda tek minaresi, bir ana kubbe ve 4 küçük kubbesi ile üç kattan oluşan camide, mescid, toplantı salonu, kütüphane ve dersliklerin yanı sıra çocuklar sınıfı ve oyun alanı, gasilhane, gençlere, yetişkinlere ve kadınlara özel lokal gibi hizmet alanları bulunuyor.

Açılış törenine; Stuttgart Başkonsolos Yardımcısı Nesimi Emci, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Messkirch Belediye Başkanı Arne Zwick, Federal Parlamento Milletvekili Robin Mesarosch, Stuttgart DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Musa Uzun, Württemberg DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı İsmet Harbi, çevre DİTİB Camii dernek başkanları ve din görevlileri ile cami cemaati katıldı.

Açılış töreni, Sigmaringen DİTİB Camii din görevlisi Hüseyin Demirci’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti, Messkirch DİTİB Camii din görevlisi Akif Semizoğlu ve dernek başkanı Bahtiyar Şahin’in selamlama konuşmalarıyla başladı. Caminin dünü ve bugünü konulu sinevizyon gösteriminin ardından başkan Şahin, Messkirch yerel yöneticilerine, sakinlerine ve caminin yapımında maddi ve manevi emeği geçenlere teşekkür etti.

İyi bir ortaklıkla bir yol biterken yeni bir yolun başladığını söyleyen Messkirch Belediye Başkanı Arne Zwick, “Beldede yaşayan tüm insanların ve grupların uyumu bizim için önemlidir. Bu projeyi iyi bir ortaklıkla geliştirdik. Bu eserde ortaklık kadar, şeffaf yaklaşımın da önemli bir etkisi vardır. Halk desteği vardır. Herkesin memnuniyetiyle birlikte inşa edilen bu mabedin, belde sakinleri için huzurlu bir yer olmasını diliyorum. Barışı ve huzuru sağlamak, karşılıklı anlayış ve güven gerektirir. El birliği ve gönüllü çalışma ile bu eser oluştu. Bütün bunlar ancak temel doğru ise oluşur, kum üzerine bine inşa edilmez. Messkirch’e bu güvenimiz var. Caminin hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Federal Parlamento Milletvekili Robin Mesarosch ve Württemberg DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı İsmet Harbi de birer konuşma yaparak, iyi dilek ve temennilerini ifade etti.

Yeni inşa edilen camilerin sadece ibadet için değil, buluşma, tanışma, ortak hareket, karşılıklı kabul ve çeşitlilik için mekanlardan oluştuğunu söyleyen DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, „Buralar herkese açık ve herkesin hayatla dolu olduğu yerlerdir. Yeni inşa edilen cami, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü, Almanya’daki ortak geleceğimizin bir tabelasıdır. Bu, bir bütün olarak toplum için bir temel, bir yatırım ve bir faydadır. Bütün bu çalışmalar bizim uzun zamandır buranın parçası olduğumuzu ve burada ortak bir geleceğimizin olduğunu gösteriyor. Yerel yönetim, siyaset ve kent toplumu da bu bir arada yaşama inşasını tercih etti. Çünkü bu destek olmadan projenin gerçekleşmesi düşünülemezdi. Ve bu güvene dayalı işbirliği toplumda her düzeyde devam edecek. Bu caminin yapımı için maddi ve manevi destekte bulunan herkese teşekkür ediyorum“ diye konuştu.

Dil ve din, kültürü meydana getiren iki önemli unsur olduğuna dikkat çeken Stuttgart Başkonsolos Yardımcısı Nesimi Emci de, “Bu iki unsuru korumak kültürümüzü korumak anlamına gelir. Bizler bu iki unsuru korurken, yaşadığımız ülkenin adetlerini, dilini ve geleneklerini öğrenmesi bu ülkedeki yaşamı kolaylaştıracağına, dolayısıyla kişisel mutluluklarına katkı yapacağına inanıyorum. Açılan her cami aynı zamanda, Müslüman göçmenlerin buraya aidiyet duygusunun güçlenmesini ve kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamaktadır. Camilerimiz, cami derneklerimiz, ibadet ihtiyacının karşılanmasının yanısıra Türk toplumu için sosyal dayanışma mekanı olarak da hizmet vermektedir. Bu yönüyle de toplumumuzun önemli bir ihtiyacını karşılayacaktır“ dedi.

Konuşmaların ardından dualar eşliğinde caminin açılış kurdelesi kesildi. Açılış töreni, caminin davetliler tarafından gezilmesiyle sona erdi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

KÖYLÜOĞLU AİLESİNİN ACI GÜNÜ

Posted by - 1. August 2018 0
İskender Güngör IGMG Troisdorf camisi eski başkanı İhsan Köylüoğlu’nun 2 yaşındaki torunu İlyas Zeyd’i hayattan bir zeytin çekirdeği kopardı.  Talihsizce…