Kutsal topraklarda DİTİB hacılarına “Hac Berat Belgesi” verildi

494 0

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) aracılığıyla Almanya’dan hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara giden hacılara Hac beratı verildi.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen tarafından 2019 Yılı Hac Organizasyonu kapsamında hacca giden hacılara, ilki gerçekleştirilen uygulama ile ‘Hac Beratı’ takdim edildi.

Berat takdimi için Mescid-i Nebevi’de kılınan sabah namazanın ardından avluda kafileler tarafından özel bir program düzenlendi. Almanya Hac Organizasyonu Genel Koordinatörü Ahmet Fuat Çandır, kafile başkanları, grup görevlileri ve hacıların katıldığı programda Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Hac farizası süresince yaşanılan güzellikleri hatırlamak açısından hacılara “Hac Beratı” verildiğini söyleyen Almanya Hac Organizasyonu Genel Koordinatörü Ahmet Fuat Çandır, hacıların kutsal beldelerdeki hatıralarını canlı tutmak amacıyla bütün hacılara belge hazırladıklarını söyledi. Bu yıl uygulamanın ilkini gerçekleştirdiklerini ifade eden Çandır şöyle devam etti: “Hacılarımız bu uygulamadan memnun kaldılar, hac yılı ve anılarını canlı tutmak için belge Takdim ederken de özel bir program icra ettik. Hacılarımız bu beratı evlerinin en güzel köşesine asacaklarını ifade etmeleri bizleri de duygulandırdı.”

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen imzası ile hazırlanan beratta: “Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 2019 Yılı Hac Organizasyonu ile ifa etmiş olduğunuz haccınızın mebrur ve makbul olmasını Yüce Rabbim’den niyaz eder. Bundan sonraki yaşamınızda hac vesilesiyle edinmiş olduğunuz sabır, iyilik ve güzel davranışlarınızı devam ettirmenizi temenni ederiz.” ifadeleri yer aldı.

Hac Beratı takdiminde duygularını ifade eden Aydın Akpınar (45), Münih’ten katıldığını, uygulamanın mumnuniyet verici olduğunu ve ilk kez kendilerinin almasından da mutluluk duyduklarını ifade etti. Ayrıca hacıları teşvik açısından güzel bir çalışma olduğunu söyleyen Akpınar, emeği geçenlere teşekkür etti.

Akpınar, “İlgi ve alkalarından dolayı kafile başkanlarımızdan, gurup görevlisihocalarımızdan Allah razı olsun. Allah herkese bu kutsal beldeleri  görmeyi yaşamayı nasip eylesin. Mekke’den ayrılmak zor, bir o kadar da Allah’ın Resulü’nün yanından ayrılmak zor. Peygamber efendimizin kabrini ziyaret ettik, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de namazlarımızı eda ettik. Bu duyguyu yaşamak lazım. Ben dahil bütün hacı arkadaşlarım aynı serzenişte bulundu ‘keşke daha önce gelmiş olsaydık’. Gelmek isteyenler bir an önce gelsinler” dedi.

Stuttgart’tan katılan Mukaddes Sakacılar (72) ise, ilki yapılan uygulamayı çok güzel bulduğunu ve bir diploma gibi saklayacağını söyledi. Sakacılar, “Gözümüzün önüne geldiğinde hep Mekke ve Medine’deki hac hatıralarımı hatırlamama vesile olacak belge için teşekkür ediyorum. Uyum içerisinde, sıkıntısız güzel bir hac yaşadık, ibadet ettik, Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret ettik. Dolu dolu bir ay yaşadık. DİTİB’den Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) 2019 Yılı Hac Organizasyonu kapsamında bütün hacılara kafile başkanları, din görevlileri tarafından “Hac Beratı” takdim edildi.

Ercüment Aydın / Köln

Related Post

Ney’ler Urfa’dan

Posted by - 19. März 2017 0
Urfa’da, Ahmet Ateş (30), Asi Nehri’nde toplanan kamışlardan uzun uğraşlar sonucu ürettiği neyleri, yurt içi ve yurt dışına satıyor. Çocuk…

Kadir Gecesi’nde eller semaya açıldı

Posted by - 11. Juni 2018 0
Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ve Kur’an-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi, Almanya’da DİTİB‘e bağlı camilerde özel…